کتاب «جان تا جمال جانان» بیست‌وپنجمین اثر مکتوب محمدرضا خالصی استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر معاصر که مدخلی بر شناخت کتاب عطف الالف المالوف علی اللام المعطوف نخستین کتاب در عشق الهی در جهان اسلام اثر ابوالحسن دیلمی است منتشر شد و در دسترس عموم مردم قرار گرفت.
«جان تا جمال جانان» در کتابی به قلم محمدرضا خالصی منتشر شد
یه گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، خالصی در مقدمه این کتاب نوشته است: عشق مقوله‌ای است هماره جذاب و دیریاب چنان چه گفته‌اند دریافتی، نایافتنی است و در گفته‌ها و شنیده‌ها نمی‌گنجد و دریایی ژرف و قعر ناپدید است. افسانه‌ها، داستان‌ها، اسطوره‌ها، شعرها، ادبیات، علم، فلسفه و عرفان ملهم از این موضوع است. از قرن دوم هجری صوفیان کم کم دریافتند که پرستش خدا از روی خوف و معامله بهشت و پاداش اخروی و گریز از جهنم، راه به جایی نمی‌برد و دست‌یابی به حقیقت حقیقی معرفت حق بدین شکل امکان‌پذیر نیست آن‌چه می‌تواند راه‌گشا باشد، میل و آرزوی دیدار خداوند در مقام محبوبیت است  و حب و عشق یگانه ره قرب و اتصال به اوست.

این استاد دانشگاه سپس ادامه داد: اغراق نیست اگر در این زمینه مدعی شویم مکتب عرفانی شیراز پیش از هر اندیشه و تفکری در گسترش و توسعه و بسط عشق الهی تاثیر داشته است.

این پژوهشگر معاصر افزود: مجموعه‌ای که هم‌اینک در اختیار شماست، حاصل سال‌ها پژوهش و تحقیق و تدقیق است که البته برخی از این سخنان و مکتوبات پیش از این ذیل عنوان اصلی مکتب عرفانی شیراز و عنوان فرعی نقش دیلمی در بسط و گسترش این مکتب در تالار حافظ شیراز به صورت ماهیانه و در دانشگاه‌های کشور برای دانشحویان و علاقه‌مندان طرح و بیان شده است.

وی افزود: نگارنده تلاش خود را کرده تا این کتاب که برای اولین بار در سطح کشور و جهان اسلام نگاشته شده است مدخلی باشد برای شناخت کتاب ارزشمند و پرتاثیر عطف الالف دیلمی، منابع و مآخذ بسیاری مورد مطالعه قرار گرفته و کتاب‌های فراوانی برگ زده و مطالعه گشته و یادداشت برداری شده است که گاه برای به دست آوردن آن‌ها در این وضعیت نابسامان پژوهشی کشور مدت‌ها وقت گرفته و مرا تا سرحد کلافگی و آشفتگی رسانده اما به لطف حق تا آن‌حا که از عهده‌ام برآمده کار سامان یافته است. 

به گفته خالصی، تلاش کردم مطلبی را در این زمینه مبهم و نامفهوم و غیرشفاف نگذارم؛ هرچند این موضوع برای نخستین بار مطرح می‌شود و کسی پیش از این بدان نپرداخته است سعی کردم از منابع و ماخذ همان زمان یا نزدیک بدان قرن بهره جویم؛ اصل مطلب را آوردم و آن‌ها که به زبان تازی یا به زبان دیگری نوشته شده است را ابتدا آورده و ترجمه‌ای که بتواند مطلب را برای خواننده روشن سازد ارایه دهم تا پس از این اگر محقق و پژوهشگر و علاقه‌مندی بخواهد در این زمینه گام بردارد حداقل‌هایی را در اختیار داشته باشد و سرگردان و سرگشته در مبان منابع دیریاب و کم‌یاب رها نشود.

این نویسنده و استاد دانشگاه در این کتاب 430 صفحه‌ای که در قطع وزیری منتشر شده است، به جیستی عشق، عشق در فرهنگ و تمدن اسلامی، زندگی ابوالحسن دیلمی، ابن خفیف، ابن باکویه، دیلمی شارح اندیشه‌های حلاج، علل نامگذاری عنوان عطف الالف، حلاج و دیلمی، دیلمی نخستین منبع و ماخذ اشعار حلاج، راویان شیرازی کتاب عطف الالف، سنت مشیخه‌نویسی در فارس، ماخذ دیلمی، تالیفات دیلمی، دیلمی و کتاب الزهره ابن‌داوود، حکمت و حکیم، حقیقت محمدیه، دیلمی و عشق عذری، دیلمی از نخستین راویان داستان مجنون و اشعار او، دیلمی و معنای شاهد و تاثیر دیلمی بر روزبهان بقلی شیرازی پرداخته است.

یادآور می‌شود: این کتاب با همت شهرداری شیراز و در سلسله مجموعه نقش ماندگار منتشر شده است.
کد مطلب : ۳۱۱۴۸۴
https://www.ibna.ir/vdcivzap5t1az52.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران