کتاب تازه منتشر شده «به عبارت آفتاب» با زیر عنوان «جست‌وجویی در زندگی، تجربه‌ها و آموزه‌های مولانا» به قلم محمدجواد اعتمادی به مناسبت بزرگداشت مولوی رونمایی می‌شود.
«به عبارت آفتاب»؛ درس‌هایی که می‌توان از زندگی مولانا آموخت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در نگاه عموم مردم و حتی محققان ادبیات، بررسی شعر، زندگی، احوال و اقوال شاعران بزرگ فارسی، بیشتر جنبه تاریخ و ادب شناختی دارد. یعنی اگر زندگی‌نامه شاعری نگاشته می‌شود، بیشتر به هدف شناخت جامعه و تاریخ زیست شاعر و تاثیری است که بر شعر او داشته است. یا اگر شعر شاعری بررسی و تحلیل می‌شود، بیشتر برای جنبه‌های زیبایی‌شناختی و سبک و قالب صورت می‌گیرد.
 
حال آنکه بسیار پیش آمده که وقتی شعری از شاعرانی چون حافظ، سعدی، عطار، مولانا، خیام و... را می‌خوانیم، با وجود فاصله چند صد سالی بین زمان سرایش شعر و زمان حاضر، احساس همذات پنداری عجیبی با شاعر می‌کنیم و گاه مفهوم شعر چنان زنده و جاری است که انگار شاعر یکی از هم‌عصرهای ما است و در جامعه امروز ما زندگی می‌کند. یکی از برجسته‌ترین نمونه‌ها در این زمینه، شعر مولانا است. یعنی بعضی  اشعار مولانا به قدری هماهنگ با اوضاع و احوال انسان امروز است، که اگر مخاطب شاعر را نشناسد، گمان می‌‌کند شاعر آن در روزگار ما زیسته و جامعه امروز را درک کرده است.
 
این تشابه از یک طرف به دلیل تشابه‌های ذاتی نفس انسان‌ها با یکدیگر است که در هر جا و هر زمان هم که باشند، یک سری اشتراکات ذاتی دارند. از طرفی این مسئله می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که جامعه زمانه مولانا با جامعه امروز شباهت‌هایی داشته است و با مسائلی مشابه مسائل انسان امروز درگیر بوده است. حال که چنین است، می‌توان به زندگی و شعر مولانا به منزله یک کلاس درس برای کسب تجربه و برون رفت از این مسائل نگاه کرد و از آن درس زندگی آموخت. نگاهی که تا به حال مغفول مانده، یا کمتر به آن توجه شده است.
 
«به عبارت آفتاب» به قلم محمدجواد اعتمادی، مولوی‌پژوه و مدرس زبان و ادبیات فارسی که در آستانه روز بزرگداشت مولانا از طرف انتشارات معین منتشر شده است، با همین نگاه به زندگی و شعر مولانا نظر کرده است. کتابی که به عقیده مولف زندگی‌نامه مولانا نیست، بلکه درس‌هایی برای زندگی است که می‌توان از زندگی مولانا آموخت و جست‌وجویی در وقایع زندگی مولانا به قصد تامل در تجربه‌های او، برای یافتن چراغ‌ها و نشانه‌هایی برای متعالی زیستن است.
 
نویسنده در مقدمه این کتاب می‌گوید: «کسانی همچون مولانا در دو نقش  آموزگاری و راهنمایی کرده‌اند: یکی با سخنان و آموزه‌هایشان و دیگر با زیستن‌شان و طریقی که که فرصت حیاتشان را محقق و متجلی‌کرده‌اند. مولانا به همین معنی، خودش را حکایت می‌خواند و این حکایت را برای مرد کار که جوینده راستین است، وصف حال می‌داند.»
 
کتاب «به عبارت آفتاب» با زیر عنوان «جست‌وجویی در زندگی، تجربه‌ها و آموزه‌های مولانا» کار شده است، مجموع درس‌هایی است که می‌توان از زندگی مولانا آموخت و در زندگی امروز به کار برد. نویسنده سعی کرده تا تجربه‌ها و درس‌های مفیدی که در احوال مختلف از زندگی و شعر مولانا گرفته را به رشته تحریر درآورد و برای انسان تشنه اخلاق امروز به اشتراک بگذارد.

«به عبارت آفتاب» که در آستانه روز بزرگداشت مولوی از زیر چاپ درآمده است، بعد از ظهر امروز به مناسبت بزرگداشت مولوی در شهر کتاب ابن‌سینا رونمایی خواهد شد.
 
کد مطلب : ۲۸۱۴۵۱
https://www.ibna.ir/vdciwzarzt1av52.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

مردی که نادر بود
پرونده ویژه بزرگداشت فردوسی
پرونده سیمین دانشور