کتاب «کفش باز»، داستان فراز و فرودهای زندگی شخصی و حرفه‌ای فیل نایت، بنیانگذار و مالک شرکت نایکی که در ایران به «نایک» معروف شده است، توسط نشر هیرمند منتشر شد.
​رازهای موفقیت مالک شرکت نایکی در «کفش باز»
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در ایران، کمتر کسی را می‌توان سراغ گرفت که برند نایک با آن لوگوی مشهور و خاصش را نشناسد، و البته کمتر کسی را می‌توان سراغ گرفت که از سرگذشت و تاریخ این غول تولید کفش و پوشاک آمریکایی اطلاع داشته باشد. و چه کسی بهتر از خالق آن، فیل نایت، می‌تواند این داستان خواندنی را روایت کند.
 
«کفش‌ باز» پکیج کاملی از انگیزه‌بخشی، روش‌های کارآفرینی، آشنایی با زندگی یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین انسان‌های روی زمین است که در قالب داستانی جذاب و خواندنی روایت می‌شود. ارزش این کتاب تا بدانجا است که بیل گیتس، بنیانگذار شرکت مایکروسافت و یکی از ثروتمندترین انسان‌های معاصر دنیا، این کتاب را به‌عنوان بهترین کتاب سال 2016 معرفی کرد.
 
فیل نایت جوان پرانگیزه‌ای است که در شهر پورتلندِ اورگون ایالات متحده متولد شده است. او بعد از اتمام تحصیلات متوسطه وارد دانشگاه می‌شود و آنجا با بُوِرمن، مربی بزرگی که نقش بزرگی در موفقیت و به ثمر رسیدن آرزوهایش ایفا می‌کند، آشنا می‌شود. فیل نایت عاشق دویدن است و به کفش‌ها با نگاه خاصی می‌نگرد.

جنگ جهانی دوم تازه به پایان رسیده و روابط آمریکا و ژاپن رو به بهبودی است و ژاپن توانسته به‌عنوان یک قطب صنعتی جدید خود را به دنیا اثبات کند. از همین روی فیل نایت تصمیم می‌گیرد که به ژاپن برود و نمایندگی فروش یکی از معروفترین برندهای ژاپنی در امریکا را از آن خود کند.
 
و این سرآغاز راه پرپیچ و خم تبدیل شدن به یکی از ثروتمندترین انسان‌های روی زمین است. در این کتاب فیل نایت ما را با خود به سال‌های جوانی، به روزهای تلخ و شیرین زندگی خود می‌برد و کاری می‌کند که خواننده با خواندن موفقیت‌هایش بخندد و با مطالعه شکست‌هایش اشک بریزد.

سید سعید کلاتی، مترجم، نویسنده و روزنامه‌نگار، ترجمه این اثر جذاب و نفس‌گیر را انجام داده است. کلاتی که به طور رسمی و حرفه‌ای از سال 1384 وارد عرصه ترجمه شد، از همان ابتدا سعی کرده تا ضمن رعایت اصل زیبانویسی، به متن نیز وفادار باشد و به گفته اغلب منتقدان این دو ویژگی در آثار او محرز هستند.
 
نخستین ترجمه بلند کلاتی «نامه‌هایی از کابل» است که در سال 1391 توسط انتشارات امیرکبیر منتشر شده است. این کتاب نوشته شرارد کوپر کولز سفیر سابق بریتانیا در افغانستان است که به شرح اتفاقات پشت پرده روابط بین حامد کرزای و قدرت‌های بزرگ می‌پردازد. وی پس از ترجمه چند اثر سیاسی و اجتماعی دیگر سراغ دلبستگی همیشگی خود، یعنی ادبیات داستانی رفت. و با ترجمه اثری از کیت اتکینسون نویسنده صاحب سبک انگلیسی، مخاطب فارسی زبان را برای نخستین بار با یکی از بهترین آثار این نویسنده معروف بریتانیایی آشنا ساخت. او در آخرین فعالیت‌هایش به سراغ کتاب «زندگی پس از زندگی» رفته که توسط نشر هیرمند منتشر شده است.
 
خاطرات فیل نایت، در 376 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به‌بهای 22 هزار تومان توسط انتشارات هیرمند چاپ و منتشر شده است.
کد مطلب : ۲۴۸۵۲۱
https://www.ibna.ir/vdcj8oe8vuqexiz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما