نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
وقتی دلتنگ خانه باشیم
۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۶

وقتی دلتنگ خانه باشیم

 

سندی مومنی نویسنده و منتقد کشورمان در یادداشتی به نقد و بررسی رمان خاما جدیدترین اثر یوسف علیخانی پرداخته است.

 
احمد آرام
۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷

درنگ نویسنده بر معنا باختگی آدم‌ها

 

«با شب یکشنبه» محمدرضا صفدری سومین مجموعه داستان محمدرض1ا صفدری به تازگی در نشر نیماژ منتشر شده است. احمد آرام از داستان نویسان مطرح معاصر یادداشتی بر این مجموعه نوشته است که دعوت خواننده به خواندن آن است.

 
من خودم زمانی مترجم زبان روسی بودم
۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵

من خودم زمانی مترجم زبان روسی بودم

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، «مترجم روسی» بعد از رمان «جاسوس‌ها» دومین رمان مایکل فرین است که در نشر چترنگ منتشر می‌شود.   مایکل فرین در یادداشتی که بر چاپ جدید این رمان می‌نویسد، شرح می‌دهد که خودش زمانی مترجم روسی بوده است. فرین ...

 
شخصیت اکثر رمان های فعلی بی فکر و اندیشه‌اند
۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۳

شخصیت اکثر رمان های فعلی بی فکر و اندیشه‌اند

 

ابراهیم اکبری دیزگاه: اندیشه یکی از حلقه‌های مفقوده در رمان فارسی است. شخصیت اکثر رمان‌های فعلی بی فکر و اندیشه‌اند. اما در جای جای این رمان شخصیت‌های اصلی می‌اندیشند و تفکر آن‌ها در راستای داستان است. و این در نوع خود بینظیر می‌باشد.

 
Jean-Luc Godard
۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۵

سه گفت‌وگو با ژان‌لوک گدار

 

سرنوشت(های)سینما نه درباره موج نو است نه حتی آن‌قدرها درباره سینما یا کلیت آن. مجموع سه مصاحبه از گدار است از وقتی مشغول تدوین فیلم در ستایش عشق بوده تا بعدتر که آن را اکران کرده است،

 
Barbara Demick
۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۰

حَسرت نمی‌‌خوریم

 

«حسرت نمی‌‌خوریم» برگرفته از موسیقی یکی از فیلم‌های محصول 1970 کره شمالی به نام «هیچ چیز در دنیا نیست که حسرت آن را بخوریم» است.

 
ماجرای اسرارآمیز و پیچیده پرفروش‌ترین کتاب روث ور
۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۸

ماجرای اسرارآمیز و پیچیده پرفروش‌ترین کتاب روث ور

 

رمان «بازیِ دروغ» نوشته روث ور اثری دیگر از نویسنده «زنی در کابین 10» است که به تازگی با ترجمه سمیه یوسفی در انتشارات مجید منتشر شده است.

 
فوران تراژدی
۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۰

فوران تراژدی

 

ترجمه آثار آله‌خو کارپانتیه راه رفتن روی لبه تیغ است، چراکه باید در پس پشت برگرداندن رمان به زبان‌فارسی، فرهنگ‌های بومی ادبیات اقلیمی را، که قصد حراست از زبان پسابوم دارد آشنا بود.

 
Patrick Modiano
۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۱

«فراتر از فراموشی» پاتریک مودیانو منتشر شد

 

سبکِ رواییِ مودیانو که با تکیه بر جزئیات، کشف مکان‌ها و زمان‌های گم‌شده و رنگ‌ها و بوها و مهم‌تر از همه «جوانی» است، مؤلفه‌های اصلی آثارش است. رمان‌نویسی که زمان را می‌شکافد تا برای لحظه‌ای نوری مُرده‌ ما را ببرد به جایی دور در پاریس زیر برف یا آفتاب.

 
​پرسشنامه پروست
۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۸

​پرسشنامه پروست

 

اگر در جست‌وجوی زمان از دست‌رفته را مهم‌ترین و اثرگذارترین رمان قرن بیستم فرانسه بدانیم، به گزاف نرفته‌ایم. این رمان تأثیر بسیار زیادی بر نویسندگان پس از خود داشته است. تأثیر آن بر مطالعات ادبی خصوصا روایت‌شناسی، روان‌شناسی و روان‌کاوی را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

 
حال ترجمه در حوزه مد و لباس خوب نیست
۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۴

حال ترجمه در حوزه مد و لباس خوب نیست

 

ملیحه ملایی، مترجم کتاب‌های‌ «استایلینگ؛ ایجاد یک استایل، مد یا تصویر» و «تصویرسازی مد و لباس مردان» گفت: ترجمه حوزه مد و لباس وضعیت خوبی ندارد و کارهای خوبی ترجمه نمی‌شود، مترجمان هم به دلیل دستمزدهای پایین رغبتی برای ترجمه ندارند.

 
Patrick Modiano
۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۲

جدیدترین رمان پاتریک مودیانو با عنوان «خاطرات خفته» منتشر شد

 

«خاطرات خفته»، جدیدترین اثر پاتریک مودیانو است که نیمه پاییز امسال توسط انتشارات گالیمار در فرانسه به چاپ رسید و انتشارات مجید آن را با ترجمه مریم سپهری منتشر کرده است.

 
وفاداری به حقیقت
۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۳

وفاداری به حقیقت

 

شاعر به شکل سالم زبان احترام گذاشته­ است و به‌هیچ وجه تسلیم بازی­‌های «شعر زبان» نشده­ است. او می­‌داند از آنجایی­‌که شعر بستر حقیقت است نسبتی با رادیکالیزم مبتذل ندارد. بنابراین درگیر بازی­‌های رایج و بی‌هدف در شعر نمی­‌شود.

 
​ترجمه‌ای جدید از «باغ‌وحش شیشه‌ای»
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۱

​ترجمه‌ای جدید از «باغ‌وحش شیشه‌ای»

 

از نمایش‌نامه «باغ وحش شیشه‌ای» اثر معروف و مشهور تنسی ویلیامز ترجمه جدیدی توسط امیر محمد جوادی در انتشارات مجید منتشر شده است.

 
طریقت جنگ‌آوری سامورایی‌ها
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۳

طریقت جنگ‌آوری سامورایی‌ها

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،«کتاب پنج حلقه» میاموتو موساشیبا برگردان حسین میرشکرایی به تازگی در نشر ورا منتشر شده است.  میاموتو موساشی، رونین و سامورایی افسانه‌ای ژاپن است. او رهبر نظامی موثر با استراتژی‌های بزرگ بود. هنرهایش از جمله نقاشی، مجسمه‌سازی و خطاطی ...

 
کتابی برای دوست داشتن
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۵

کتابی برای دوست داشتن

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) آخرین اثر فردریک بکمن نویسندة رمان پرفروش «مردی به‌نام اُوِه» که رمانی کوتاه است توسط نشرنون  منتشر شد. «و من دوستت دارم» با ترجمه الهام رعایی و در قالب چهل و شممین عنوان منظومه رمان خارجی نشرنون به چاپ رسیده است. فردریک بکمن برای ...

 
Carl Fredrik Backman
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۳

و من دوستت داشتم

 

فردریک بکمن در رمان کوتاه و من دوستت داشتم با شوخ‌طبعی و لحنی پراحساس به ما یادآور می‌شود که زندگی هدیه‌ای گذراست و میراثی که برجا می‌گذاریم به این بستگی دارد که چگونه این هدیه را با کسانی که دوستشان داریم تقسیم کنیم.

 
«برادران سیاه» روایتی که بخشی از آن برعهده تصاویر است
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۱

«برادران سیاه» روایتی که بخشی از آن برعهده تصاویر است

 

رمان تصویری «برادران سیاه» نوشته لیزا تِتسنر و هانِنس بیندر با ترجمه پروانه عروج‌نیا از سوی نشر کرگدن منتشر شد.

 
کلاریسی نویسنده نیست
۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۵

کلاریسی نویسنده نیست

 

رمان «ضربان» گره‌گشایی از معمای هستی و مرگ است. جز نویسنده اثر، مؤلفی هست که آنجلا را خلق می‌کند تا درونیات خودش را کشف کند. تا خودش را از کلاف هستنده‌ها خلاص کند.

 
Saul Bellow
۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۳

چه چیز یک جامعه را می‌سازد یا از هم می‌پاشاند

 

سال بلو نویسنده برجسته آمریکایی و برنده جوایز نوبل ادبی، پولیتزر و سه جایزه ملی کتاب آمریکا در کتاب سیاره آقای سَملر مخاطب را درگیر فهمیدن این می‌کند که چه چیز یک جامعه را می‌سازد یا از هم می‌پاشاند. چه چیزی موجب می‌شود یک تمدن، سنگدلی و بی‌رحمی را به‌عنوان بهترین راه برای فهمیدن امیال و آرزوها و مواجهه ...