نمایش خبر در روز :  
ماه :  
سال :  
نوع مطلب :  
بخش :  
صادق زیباکلام/مسعود عرفانیان
۲۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۰۰

تاریخ‌نگاری واقع‌گرایانه در ایران نوشته نشده است

 

صادق زیباکلام، نویسنده و استاد دانشگاه تهران در نشست شبنامه گفت: علوم انسانی در ایران و بالطبع، رشته تاریخ که زیرمجموعه آن محسوب می‌شود، رشته‌ای عقب مانده و نحیف است و تاریخ‌نگاری واقع‌گرایانه در ایران به نگارش در نیامده است.

 
محسن محمدزاده
۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۰

حوزه آمار با فقر کتاب‌های تالیفی روبه‌روست

 

محسن محمدزاده، نویسنده و پژوهشگر آمار معتقد است با وجود کتاب‌های ترجمه شده در حوزه آمار، کتابی تالیفی که حاصل تحقیقات پژوهشگران داخل کشور در این رشته باشد، وجود ندارد.

 
سمعانی، تاریخ‌نگاری که لابه‌لای تاریخ به فراموشی سپرده شد!
۲۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۲۸

سمعانی، تاریخ‌نگاری که لابه‌لای تاریخ به فراموشی سپرده شد!

 

سه‌شنبه (22 بهمن‌ماه) برابر با نهصد و یکمین سالروز تولد «عبدالکریم بن محمد سمعانی مروی» مولف «تاریخ مرو» است. این دانشمند در آثارش اطلاعات ارزشمند تاریخی و جغرافیایی ارایه کرده اما متاسفانه در میان صفحات تاریخ سرزمینش به فراموشی سپرده شده است.

 
آیت‌الله جوادی آملی- سید حسین نصر
۲۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۷

سخنرانی بزرگان اهل قلم، دین و اندیشه

 

موسسه آموزشی عهد، شش نشست تخصصی برگزار می‌کند که در آن‌ها آیت‌الله جوادی آملی، حجت‌الاسلام سید محمدمهدی میرباقری، دکتر سید حسین نصر، علی معلم دامغانی، سعید زیباکلام و موسی نجفی سخنرانی می‌کنند.

 
جلد کتاب
۱۶ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۰

روایتی از «اسکندرنامه» که در هیچ منبعی یافت نمی‌شود

 

مجموعه دوجلدی کتاب «اسکندرنامه آسیای میانه» به اهتمام حسین اسماعیلی منتشر شد. این کتاب روایتی از اسکندرنامه است که در هیچ منبع دیگری از آن نام برده نشده و بنا بر گفته مصحح آن دربردارنده نکات بدیعی است که نقشِ‌ محوری در گسترش و تحول داستان اسکندر دارد.*

 
محمدتقی تقی‌پور
۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۲۷

جلد دوم «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» از راه می‌رسد

 

محمدتقی تقی‌پور از نگارش جلد دوم کتاب «ایران و اسرائیل در دوران سلطنت پهلوی» خبر داد و گفت: این کتاب به روابط اقتصادی، بازرگانی و تجاری اسرائیل و ایران در دوران حکومت رضاشاه و محمدرضا شاه پهلوی می‌پردازد.

 
آموزش آمار باید دانشجومحور باشد تا استادمحور
۱۳ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۲۴

آموزش آمار باید دانشجومحور باشد تا استادمحور

 

مجید کفاشی، با بیان این‌که کتاب‌های آمار بسیار حجیم و پیچیده‌اند، اظهار کرد: آموزش آمار باید گام به گام و دانشجومحور باشد تا استادمحور.

 
اعلام رضايت يك ناشر از صدور سريع مجوز انتشار كتاب
۱۲ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۳۱

اعلام رضايت يك ناشر از صدور سريع مجوز انتشار كتاب

 

مدير انتشارات آشنايي در حاشیه رونمایی از کتاب «چهارده سال سیاست صادقانه» گفت: صدور مجوز انتشار این اثر در کمتر از 10 روز نشان از بهبود اوضاع در اداره كتاب دارد.

 
ردپای ریش سفیدان قبیله صلح در عالم کتاب
۸ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۲۰

ردپای ریش سفیدان قبیله صلح در عالم کتاب

 

کوفی عنان دبیرکل پیشین سازمان ملل در راس هیاتی متشکل از رهبران پیشین جهان که از آنها به عنوان متنفذین یاد می‌شود، روز یکشنبه وارد تهران شدند تا درباره مسایل و روابط بین المللی گفتگو کنند.

 
مجید غلامی‌جلیسه
۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۱

«سواترای الماس» نخستین کتاب چاپی جهان است

 

مجید غلامی‌جلیسه به مناسبت سالروز چاپ نخستین کتاب از سوی گوتنبرگ اظهار کرد: «سواترای الماس» حدود 600 سال پیش از گوتنبرگ چاپ شد و اگرچه با مفهومی که امروزه از صنعت چاپ استنباط می‌شود، متفاوت است، در هر صورت نوعی از چاپ به‌شمار می‌آید.

 
یوهان گوتنبرگ
۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۹

از لوح‌های گلی تا نخستین کتابی که گوتنبرگ چاپ کرد

 

چاپ نخستین کتاب جهان از سوی گوتنبرگ، مبتکر آلمانی 25 ژانویه سال ۱۴۵۶ میلادی انجام گرفت. تا قبل از این تاریخ کتاب‌ها با زحمت بسیار و البته با اشتباهات فراوان رونوشت می‌شدند. ایبنا به مناسبت این روز نگاهی به تاریخچه کتاب و ویژگی‌های نخستین کتاب چاپی دارد.

 
جلد کتاب
۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۲

روابط «ایران و عمان در دوره ناصری» زیر دره‌بین قرار گرفت

 

«ایران و عمان در دوره ناصری» تالیف بدرجهان ابراهیمی‌نژاد پژوهشی به‌شمار می‌آید که به بررسی چگونگی روابط ایران و عمان پرداخته و با استفاده از منابع مختلف شکل‌گیری آن را از دوره صفویه تا قاجار و به‌ویژه دوره ناصرالدین‌شاه واکاوی کرده است.

 
ناصرالدین‌شاه قاجار
۵ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۵۴

سلطان صاحبقران؛ نخستين پادشاه خاطره‌نويس ایران

 

ناصرالدین‌شاه، فرزند محمدشاه قاجار، چهارمین پادشاه دوره قاجار بود که با 50 سال حکومت، بیشترین دوران سلطنت در این سلسله را به خود اختصاص داد. وی را نخستین پادشاهی می‌دانند که دست به‌قلم شد و خاطرات روزانه، سفرنامه و کتاب‌هایی را به رشته تحریر درآورد.

 
اعتراف‌گونه‌های رجال قاجاری، رمزگشای تاریخ معاصر ایران
۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۱۳

اعتراف‌گونه‌های رجال قاجاری، رمزگشای تاریخ معاصر ایران

 

نیره دلیر، پژوهشگر تاریخ اسلامی می‌گوید: پس از اسلام زندگی پیامبر(ص) و امامان نخستین شرح حال‌ها به‌شمار می‌روند اما نخستین اتوبیوگرافی‌ها «روزنامه خاطرات» میرزا محمدخان کلانتر در دوره زندیه و پس از آن در دوره قاجار و به‌قلم افرادی چون ناصرالدین‌شاه و اعتمادالسلطنه نوشته شده‌اند.

 
گالیانا: ایبنا می‌تواند به بیشتر شناخته شدن کتابم در جهان کمک کند
۱ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۰۲

گالیانا: ایبنا می‌تواند به بیشتر شناخته شدن کتابم در جهان کمک کند

 

مانوئل گالیانا، اندیشمند اسپانیایی و نویسنده کتاب «لابی صهیونیستی در اسپانیا»، که برای رونمایی آن در ایران به سر می‌برد، در حاشیه بازدیدش از خبرگزاری کتاب ایران از اینکه توانسته از نزدیک با ساختار و فعالیت‌های این آژانس خبری آشنا شود اظهار خرسندی کرد.

 
جلد کتاب
۲۸ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۴۳

«چشم‌اندازهای ایران فرهنگی» با نوشتارهایی از پژوهشگران افغان و تاجیک

 

کتاب «چشم‌اندازهای ایران فرهنگی» به کوشش حبیب‌اله اسماعیلی، قهار رسولیان و شادی معرفتی به کوشش موسسه خانه کتاب منتشر شد. این کتاب دربردارنده مجموعه گفتارها و نوشتارهای محققان و پژوهشگران ایران، افغانستان و تاجیکستان در زمینه مسایل مرتبط با ایران فرهنگی است.

 
جلد کتاب
۲۷ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۰

کتابی که به حفاظت از محیط زیست کمک می‌کند

 

کتاب «بازاریابی اجتماعی برای حفاظت از محیط زیست» نمایانگر بهترین تفکر موجود چهار نفر از برجسته‌ترین صاحب‌نظران جهان (فیلیپ کاتلر، پی. وسلی شولتر، نانسی آر.لی و دوج مکنزی مور) در زمینه بازاریابی اجتماعی است. این دیدگاه‌ها درباره چگونگی استفاده زیرکانه از فناوری‌های موجود به منظور داشتن شیوه زندگی پایدار ...

 
صادق زیباکلام
۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۴۵

زیباکلام: نقشه كودتا بعد از خروج شاه تحريف تاريخي است

 

صادق زیباکلام، پژوهشگر و تحليل‌گر سياسي معتقد است که یکی از تحریف‌های تاریخی در رابطه با خروج محمدرضا شاه از ایران، فرار وی از ایران است. در حالی که این تعبیر، براساس تئوری‌های توطئه است و نشان می‌دهد که نقشه کودتا بعد از خروج شاه نیز تحریف تاریخی است.

 
حقانی: شاه از ایران نه به اختيار خود رفت و نه به اراده بيگانگان
۲۶ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۱۶

حقانی: شاه از ایران نه به اختيار خود رفت و نه به اراده بيگانگان

 

موسی حقاني، تاریخ‌نگار به مناسبت سالروز فرار محمدرضاشاه پهلوي از ايران مي‌گويد: خروج شاه از ایران نه به اختيار خود بوده است و نه به اراده بيگانگان. بلكه دلیل اصلي آن قيام‌هاي مردمي بود كه به غير از حذف شاه به چيز ديگري قانع نبودند.

 
جلد کتاب
۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۰۰

آشنایی با تاریخ اجتماعی ایران در کتاب «رموز حمزه»

 

کتاب «رموز حمزه و ماجراهای عمرو عیار» گزینش و ویرایش علیرضا ذکاوتی قراگزلو منتشر شد. این کتاب همچون اسکندنامه به لحاظ سرگرم‌کنندگی و آشنایی با تعبیرات عامیانه کهن و نیز دربرداشتن مواد تاریخ اجتماعی ایران بسیار درخور توجه است.