پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی گزارش ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

  صائب تبریزی سرآمدترین شاعر شعر سبک هندی است

4 خرداد 1392 ساعت 13:29
نشست خبری سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نخستین کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی برگزار شد. حسینی در این مراسم هدف از برگزاری کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی را تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر «توجه ویژه به صائب تبریزی و شعر اخلاقی» دانست و گفت: صائب تبریزی از سرآمدان و موفق‌ترین شاعران شعر سبک هندی محسوب می‌شود.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نشست خبری سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نخستین کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی امروز (4 خرداد) در سالن جلسات شورای فرهنگ عمومی برگزار شد.

سیدمحمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار کرد: مقام معظم رهبری همواره به تجلیل از صائب تبریزی تاکید و به ذاکران اهل بیت(ع)، مداحان، شاعران، نویسندگان و مبلغان به استفاده از ابیات صائب تبریزی توصیه کرده‌اند. بنابراین تصمیم گرفتیم با برگزاری نخستین کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در این حوزه حرکت کنیم.

وی با بیان این‌که اخلاق و معنویت نیاز امروز جامعه ما است، گفت: به تعبیر فرمایش مقام معظم رهبری اگر از میان هزاران ابیاتی که صائب دارد، اشعار اخلاقی وی را جدا کنیم دیوانی خواهد شد که باید آن را ترویج کنیم و بدون تردید همه شعرا، خطبا، مبلغان و نویسندگان می‌توانند از این اشعار استفاده کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی در اصفهان و تبریز  خبر داد و گفت: شاید به دلیل حجم زیاد ابیات صائب تبریزی و تعداد زیاد کتاب‌های اشعار وی زمینه لازم فراهم نشده است تا از این شاعر همچون سعدی، مولانا و حافظ یک اثر منسجم ارایه شود. اگر بتوانیم گزیده‌هایی از اشعار صائب تبریزی را انتخاب و در قالب یک اثر واحد ارایه کنیم، به یقین تاثیرگذارتر خواهد بود.

حسینی عنوان کرد: در شرایطی که کشور ما با هجمه‌های فرهنگی از سوی بیگانگان مواجه است، شناسایی و معرفی ذخایر فرهنگی و ادبی مانند صائب تبریزی به جامعه به ویژه نسل جوان ضروری به نظر می‌رسد.

این مقام مسوول تاکید کرد: اگر بتوانیم در تقویم سالانه روزی را با عنوان روز تکریم صائب تبریزی انتخاب کنیم و به صورت ویژه به ابیات و ابعاد فکری وی بپردازیم، بسیار مناسب و شایسته است. بنابراین از صائ‌ب پژوهان و محققان می‌خواهیم تا در این حوزه پیشنهادات خود را ارایه کنند. همچنین تشکیل دبیرخانه دایمی صائب تبریزی ضروری به نظر می‌رسد.

وی توضیح داد: شخصیت صائب تبریزی به‌گونه‌ای است که می‌توان به صورت مستمر از فکر و اندیشه وی بهره برد. اشعار صائب تبریزی قابل فهم است و مسایل اخلاقی، خدمت به مردم، محبت، یادآوری آخرت، نوع دوستی، استغنا و بی‌نیازی را می‌توان در اشعار وی یافت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برنامه‌های متعددی که در نخستین کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی برگزار خواهد شد، گفت: در این مراسم از سه عنوان کتاب «شناخت‌نامه صائب تبریزی»، «گزیده شعر صائب تبریزی و شاعران سبک هندی» و «دیدار مقام معظم رهبری با شاعران بیداری اسلامی» رونمایی خواهد شد.

حسینی ادامه داد: رونمایی از تمبر صائب تبریزی، تجلیل از پیشکسوتان عرصه شعر اخلاقی و بزرگداشت محمد قهرمان، صائب‌پژوه بی‌نظیر از دیگر برنامه‌های نخستین کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی به شمار می‌آیند.

این مقام مسوول در ادامه سخنانش گفت: نمایشگاهی با محوریت صائب تبریزی در تالار وحدت در قالب غرفه‌های متعدد برگزار خواهد شد. نسخه‌های خطی و چاپی دیوان صائب تبریزی، آثار پژوهشی و کتب منتشر شده درباره صائب تبریزی، پایان‌نامه‌ها و مقاله‌هایی درباره صائب تبریزی و همچنین خوشنویسی اشعار صائب تبریز عناوین برخی غرفه‌های این نمایشگاه را تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: در این نمایشگاه غرفه‌ای با عنوان خیابان هنر راه‌اندازی خواهد شد. در این غرفه هنرمندان و شاعران برجسته کشور حضور خواهند داشت. همچنین غرفه‌ای در این نمایشگاه به ارایه دیدگاه‌های مقام معظم رهبری درباره صائب تبریزی اختصاص خواهد داشت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: برگزاری مراسم متعدد  سخنرانی با حضور اهالی فرهنگ و شاعران برجسته مانند محمدرضا سنگری، عزیز محسنی و علیرضا قزوه از دیگر برنامه‌های این کنگره محسوب می‌شود. همچنین در این کنگره کلیپی درباره صائب تبریزی و محمد قهرمان پخش خواهد شد.

حسینی در پایان از برگزاری مراسم نکوداشت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، رییس بنیاد حکمت ملاصدرا خبر داد و گفت: این مراسم دوشنبه (6 خرداد) در تالار وحدت برگزار می‌شود.

نخستین کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی سه شنبه (7 خرداد) از ساعت 15 تا 17 در تالار وحدت برگزار می‌شود.
کد مطلب : 169484
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
نمایی از مراسم
نمایی از مراسم
خبرنگار : مهسا مقدس نژاد
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل