پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی خبر يك صفحه از هزاران

  اسلام‌گرایی در غرب پس از 11 سپتامبر

دکتر داوود کیانی

12 مهر 1392 ساعت 14:00
ايبنا - خواندن يك صفحه از‌‌ يك كتاب را مي‌توان چند گونه تعبيركرد؛ چيدن شاخه گلي از يك باغ، چشيدن جرعه‌اي از اكسير دانايي، لحظه‌اي همدلي با اهل دل، استشمام رايحه‌اي ناب، توصيه يك دوست براي دوستي با دوستي مهربان و...
سازمان‌ها و گروه‌های عام‌المنفعه (مردمی) 

بسیاری از مسلمانان در محل کار یا تحصیل با محدویت‌هایی در انجام آداب و اعمال دینی خود روبه‌رو هستند، به عنوان مثال اقامه نماز در بسیاری از مدارس عمومی برای دانش‌آموزان مسلمان غیرمجاز است. بر این اساس، گروه‌هایی با توجه به ملاحظات یادشده و مواردی که حاکی از نوعی تبعیض برای مسلمانان است، فعال شدند. کمیته ضد تبعیض عرب ـ آمریکایی (ADC) به‌عنوان سازمانی برای احقاق حقوق بشر و حقوق مدنی عرب‌های آمریکایی و به منظور مقابله با تبعیض در سرزمین‌های خود و ارتقای حقوق بشر برای عرب‌های ساکن دیگر کشورها، تأسیس شده است.
از دیگر مسائل مهم جمعیت مسلمان در آمریکا، میزان و نحوه مشارکت آنها در امور سیاسی است، گروه‌های مسلمان متعددی بر این اساس در ایالات متحده شکل یافته‌اند. موسسه عرب امریکایی (AAI) نیز از جمله نهادهایی است که برای بسیج رأی‌دهندگان عرب ـ آمریکایی تلاش می‌کند.
در واقع، دیدگاه مسلمانان مذهبی در قبال مشارکت در فرایندهای سیاسی، طی سالیان تکامل یافت. در دهه‌های اولیه تجربه آنها در آمریکا، مسلمانان کمی در این حوزه فعال بودند، به علاوه مجموعه مباحثی میان جمعیت مسلمانان مطرح بود که آیا اساساً مشارکت مسلمانان در فرآیندهای سیاسی یک کشور غیرمسلمان، امکان‌پذیر است و منافاتی با مبانی عقیدتی آنها ندارد. در دهه 1990 آشکار شد که بیشتر شهروندان مسلمان مایل به مشارکت‌اند.

صفحات 79 و 80/ اسلام‌گرایی در غرب پس از 11 سپتامبر 2001/ دکتر داوود کیانی/ انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات/ چاپ یکم/ سال 1392/ 364 صفحه/ 10000 تومان
کد مطلب : 180228
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
اسلام‌گرایی در غرب پس از 11 سپتامبر
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل