پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی مصاحبه دانش و فناوری

  فيزيك، از آغاز تا امروز در يك كتاب

19 شهريور 1386 ساعت 12:02
نگارش كتاب «فيزيك از آغاز تا امروز» به پايان رسيده و اين كتاب اوايل مهر ماه به پيشخوان كتاب‌فروشي‌ها مي‌آيد.
نويسنده كتاب به خبرنگار خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، گفت: اين كتاب به تاريخچه علم فيزيك پيش از ثبت تاريخ تا زمان حاضر مي‌پردازد و حاصل مطالعه بيش از 60 كتاب داخلي و خارجي و هزاران منبع مستند اينترنتي در مدت 20 سال است.

حسين جوادي ادامه داد: کتاب حاضر برای مشخص کردن مراحل مختلف تكامل علم فيزيك و توضیح درباره نحوه اندیشیدن به پدیده‌های فیزیکی به رشته تحریر در آمده است.

وي با بيان اين‌كه سعی كرده رویدادهای تاریخی فیزیک را در تحریر کتاب مد نظر قرار دهد، افزود: این کتاب، تنها درباره تاریخ فیزیک نیست؛ بلكه در آن به روند تکامل علم فیزیک توجه شده است و زمینه رشد اندیشه‌هایی منجر به کشفیات فیزیکی را تشریح مي‌كند.

وي تصريح كرد: در اين كتاب، بحث‌های فلسفی در کنار رویدادهای تاریخی مطرح شده تا فلسفه علم فیزیک، زینت‌بخش محتوای علمی آن شود؛ زيرا درک عمیق دانش فیزیک، بدون توجه به روند تاریخی و نگرش‌های فلسفی آن، از جذابیت این دانش بنیادی می‌کاهد و به همین دليل در بخش‌هايي از كتاب محتوای علمی با تاریخ و فلسفه فیزیک در هم آمیخته است تا زوایای تاریک و مبهم فیزیک برای خواننده روشن شود.

اين محقق فيزيك نظري با بيان اين‌كه کتاب در سطحی تهيه شده که برای تمامي گروه‌های سنی با هر پایه‌ای از معلومات فیزیکی، مفید واقع شود، گفت: کتاب حاضر برای دانشجویان رشته‌های فیزیک، ریاضی و مهندسی مناسب‌تر است و تلاش شده جهت‌گیری مطالب کتاب به گونه‌ای باشد که انگیزه پژوهش دانشجویان و دانش
اين كتاب به تاريخچه علم فيزيك مي‌پردازد و حاصل مطالعه بيش از 60 كتاب داخلي و خارجي و هزاران منبع مستند اينترنتي در مدت 20 سال است
آموزان را تقویت کند.

جوادي همچنين درباره فصل‌هاي كتاب توضيح داد: هریک از فصول کتاب تکمیل کننده فصل قبلی است و پیشنهاد می شود کتاب با فصل بندی ارائه شده مطالعه شود تا پیوستگی و ارتباط نظریه‌های فیزیکی و اهمیت آن‌ها مشخص شود.

وي ادامه داد:‌ اين كتاب در 35 فصل نوشته شده و فصل اول آن، فيزيك پيش از قرون وسطي نام دارد. در اين فصل، اطلاعاتي پيرامون فيزيك ماقبل تاريخ، ستاره‌شناسي باستاني، اعتقادات بابلیان، مصریان، چینی‌ها، تمدن مايا، فيزيك يوناني، بن بست فیزیک یونانی، مکانیک یونانی و منطق ارسوطويي ارائه مي‌شود.

وي تصريح كرد: در فصل دوم كتاب نيز درباره فيزيك در ايران توضيحاتي داده‌ و درباره دانشمنداني چون خوارزمي، ابن‌سينا، ابن هيثم، ابوريحان بيروني، خيام و خواجه‌نصيرالدين طوسي مطالبي و علم آنان مباحثي ارائه كرده‌ام.

جوادي خاطرنشان كرد: بخش‌هايي نيز در زمينه رنسانس علمي در اروپا، مفاهيم بنيادي فضا و زمان، مكانيك نيوتوني، هندسه فضا و زمان،‌ نوز، زيربناي فيزيك مدرن، حركت براوني و پديده فوتوالكتريك، انرژي، ساختار اتم، گازها و قوانين ترموديناميك، خواص و رابطه موجي ذرات، نسبيت عام، نظريه انفجار بزرگ، تقارن و مدل استاندارد، انرژي تاريك و ماده تاريك، مباني نظريه سي.‌پي.‌اچ و معماهاي فيزيك آورده شده است كه مطالعه هر يك علاوه بر افزايش معلومات تاريخي مي‌تواند اطلاعات علمي مخاطب را نيز افزايش دهد.

اين استاد دانشگاه با اشاره به مساعدت معاونت پژوهشی دانشگاه تهران اظهار داشت: اميدوارم این کتاب زمینه انتشار آثار ارزشمند و غنی‌تری در زمينه علم فيزيك را فراهم کند.

به گفته نويسنده، «فيزيك از آغاز تا امروز» در 872 صفحه و با قيمت 9800 تومان، توسط انتشارات «اتا» اوايل مهرماه به پيشخوان كتاب‌فروشي‌ها مي‌آيد.

کد مطلب : 7712
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
فيزيك، از آغاز تا امروز در يك كتاب
خبرنگار : ساره گودرزی
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل