پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی خبر ادبيات

  عبدالحميد آيتي و تفسيری بر شعر سروش اصفهانی

17 آذر 1387 ساعت 14:29
كتاب «تفسيري بر شعر شمس المناقب شمس‌الشعرا سروش اصفهانی» تاليف عبدالحميد آيتي توسط انتشارات پژواك كيوان منتشر شد.\
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، اين كتاب مشتمل بر 67 شعر اين شاعر است كه با حاشيه و تصحيح عبدالحميد آيتي منتشر شده است.

میرزا محمد علی متخلص به سروش، شاعر معروف عصر ناصرالدین‌شاه قاجار در سال ۱۲۲۸ ه.ق در اصفهان به‌دنیا آمد. وی تحصیلات خود را در اصفهان سپری کرد و به سبب طبع سرشار و استعداد ادبی مورد توجه حاجی سید محمد باقر رشتی عالم معروف اصفهان قرار گرفت و از طرف او به شعر و شاعری تشویق شد.

وی که در جوانی سرودن شعر را آغاز کرد، در اوایل منشی تخلص می‌کرد. میرزا محمد علی پس از سیر و سیاحت در شهرهای مختلف ایران که چند سال به‌طول انجامید، نهایتا به تبریز که مقر ولیعهد قاجار ناصرالدین میرزا بود راه یافت و مورد اکرام و انعام ولیعهد قرار گرفت و ملقب به «شمس الشعراء» شد.
 
اقامت سروش در تبریز چهارده سال به طول انجامید. وی پس از فوت محمدشاه درسال ۱۲۶۴ ه.ق به همراه ناصرالدین شاه به تهران آمد و تا زمان مرگ در دربار شاه بود. وی در سال ۱۲۸۵ه.ق در تهران درگذشت.

سروش در پیروی از سبک خراسانی استعداد خاصی داشت و طبع خود را در سرودن انواع قالب‌های شعری اعم از قصیده، غزل و مثنوی آزمود و اشعاری بدیع خلق کرد. 

وی به فرخی، ناصر خسرو، منوچهری و امیر معزی عشق می‌ورزید و به سبک این ‌شاعران شعر می‌سرود.
 
سروش همچنین اشعاری در مناقب حضرت علی (ع) و سایر ائمه (ع) شیعه سرود که از لحاظ سبک و سیاق درخور توجه است. میرزا محمد علی سروش در شعر و ادبیات عرب نیز تسلط و تبحر داشته است و در هنگام ترجمه کتاب «الف لیله و لیله» (هزار و یک‌شب) ، اشعار عربی این کتاب را به‌فارسی بلیغ و شیوا ترجمه کرده و به نظم درآورده ‌است. 

از آثار وي‌ مي‌توان به دیوان اشعار( مشتمل بر قصاید، غزلیات، قطعات، مسمطات)، مثنوی اردیبهشت‌نامه، مثنوی ساقی‌نامه، مثنوی الهی‌نامه، مثنوی روضه الانوار، و کتاب شمس المناقب اشاره كرد.  

بر اين كتاب علاوه بر آيتي، حسين قلي كرمانشاهي نيز ديباچه‌اي نگاشته است. وي فرزند مصطفي قلي خان ديوان بيگي است كه در سال 1247 در كرمانشاه تولد يافت.

عبد الحميد آيتي در سال 1305 در بروجرد متولد شد. تحصيلات ابتدايي و متوسط را در آن شهر گذراند. در سال 1327 از دانشكده علوم معقول و منقول در رشته فلسفه فارغ التحصيل شد و به دبيري دبيرستان‌هاي تهران و شهرستان‌ها پرداخت.

وي بيش از چهل اثر تاليف و ترجمه از جمله ترجمه قرآن مجيد،نهج البلاغه، صحيفه سجاديه ،معجم الادبا و معلقات سبع و آمرزش دارد.وي اكنون عضو پيوسته فرهنگستان زبان و ادب پارسي و مشغول تاليف جغرافياي شعر فارسي است.
کد مطلب : 30311
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
عبدالحميد آيتي و تفسيری بر شعر سروش اصفهانی
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل