پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی خبر انديشه

  فرهنگ اسامي اوستايي

24 ارديبهشت 1387 ساعت 16:01
نام‌نامه‌(نام‌هاي خاص اوستايي) نوشته فرناز هوشمند رجبي براي نخستين‌بار و به‌تازگي از سوي انتشارات فروهر به چاپ رسيد._
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) مجموعه حاضر شامل اسامي خاص اوستايي پس از تحقيق در سه نام‌نامه ايراني و خارجي انتخاب شده است.

نام‌نامه‌هايي كه براي تدوين اين كتاب مورد استفاده قرار گرفته عبارتند از: نام‌نامه ايراني نوشته فرديناند يوستي، نام‌نامه اشخاص ايراني نوشته مانفرد مايرهوفر و دانشنامه مزديسنا، ‌نوشته دكتر جهانگير اوشيدري.

نگارنده در پيش‌گفتار آورده است: در اين فرهنگ لغات سعي شده است كه اسامي خاص اوستايي از اين كتاب‌ها گردآوري شود و در مورد هر واژه، ‌از نظر معنايي، ‌حالت واژه، ‌شمار واژه و كاربرد واژه در كتب ديگر من جمله كتب پهلوي، ‌شاهنامه، ‌تاريخه طبري، ‌كتب فارسي نوين و ... به تفضيل شرح داده شود. براي سهولت تلفظ، ‌تمامي اسامي در خط فارسي، اعراب‌گذاري شده است.

هر يك از كتاب‌هايي كه به كوشش زبان‌شناسان مختلف به چاپ رسيده است، ‌حاوي معلومات، ‌اطلاعات و دستاوردهاي گوناگوني بوده كه در برخي كتب به تفصيل و در برخي ديگر نظري اجمالي بر آن داشته است.

وي در ادامه آورده است: در طول گردآوري اين فرهنگ لغات و مقايسه كتب مرجع ايراني و خارجي با هم، به اين نكته رسيدم كه بيشتر اسامي مندرج در آنها مربوط به يشت سيزدهم، ‌يا همان فروردين‌يشت مي‌باشد و پس از آن هم بيشتر مربوط به يشت پنجم (آبان‌يشت) است. 

واژه‌هاي اين فرهنگ اسامي عبارتند از: واژه‌هاي گوناگون خاص اوستايي و مفهوم و معنا و ريشه آنها، ‌نام‌هاي خاص كساني كه به گونه‌اي با مزد يسنا و تاريخ آن پيوند و بستگي داشته‌اند و يا در كيش زردشت بزرگ داشته مي‌شوند، ‌ديوان و اهريمنان و دشمنان دين در طول تاريخ و ... . هرگونه واژه يا نامي كه به گونه‌اي مي‌تواند با زردشت و زردشتيان پيوند و ارتباطي داشته باشد، نيز در آن گنجانده شده است. علاوه بر آن، ‌ريشه‌شناسي معناي اسامي نيز ذكر شده است. 

انتشارات فروهر، ‌نام‌نامه‌(نام‌هاي خاص اوستايي) را در قطع وزيري، 164 صفحه با شمارگان 1500نسخه به‌بهاي 25000 ريال در ارديبهشت ماه 87 در اختيار علاقمندان قرار داده است.
کد مطلب : 20177
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
فرهنگ اسامي اوستايي
خبرنگار :
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل