پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی خبر دين

نويسنده كتاب «سيره پژوهي» :

  كاغذ گران شد، كتاب دين‌پژوهي به نمايشگاه نرسيد

20 ارديبهشت 1391 ساعت 12:57
كتاب «سيره پژوهي» اثر ابوالفضل هادي‌منش به دليل گراني كاغذ از نمايشگاه كتاب تهران جا ماند.-
حجت‌الاسلام والمسلمين هادي‌منش، نويسنده و پژوهشگر حوزه دين در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، با بيان اين‌كه كتاب «سيره پژوهي» او از نمايشگاه بين‌المللي كتاب باز ماند، گفت: ناشر كتابم به بهانه گران شدن كاغذ، اين كتاب را به نمايشگاه نرساند و قراردادم را فسخ كرد. 

وي درباره اين كتاب گفت: متاسفانه بيان زندگي اهل‌بيت(ع) همواره در سايه ابعاد سياسي قرار گرفته است. من در كتابم كوشيدم به ابعاد زندگي اجتماعي ايشان توجه كنم و كمتر به بيان وجه سياسي زندگي ائمه(ع) بپردازم.

هادي‌منش ادامه داد: براي بسط  شيوه‌هاي اجتماعي زندگي ‌اهل بيت (ع) محدوديت‌ داريم و اين ظلم بزرگي ‌است كه تاريخ به معصومان روا داشته است. من در اين كتاب، معصومين را به‌عنوان الگو‌هاي اجتماعي معرفي كرده‌ام. براي مثال در بيان شيوه زندگي امام حسين عليه‌السلام اشاره‌اي ‌به روابط او با دستگاه حكومتي آن زمان و يزيد  نكرده‌ام. 

وي در مقايسه اثر خود با آثار ديگر در اين حوزه گفت: مي‌توان از كتاب «سيد پيشوايان» نوشته مهدي پيشوايي به عنوان اثري ياد كرد كه توجهي به مباحث سياسي زندگي اهل‌بيت ندارد و از اين وجه، اثرم با اين كتاب قابل مقايسه است. 

اين نويسنده حوزه دين، كتابش را مشتمل بر 17 فصل دانست كه 14 فصل آن به زندگي هر يك از معصومان پرداخته است و افزود: در اين كتاب از منابع معتبر شيعه و سني مانند الارشاد، سيره پيامبر ابن‌حشام، امالي شيخ طوسي، الفقيه و امالي شيخ صدوق بهره گرفته‌ام و با توجه به اين‌كه مي‌خواستم جنبه‌هاي اجتماعي زندگي ائمه را بيان كنم، از پرداختن به وجوه اختلاف اين دو مذهب تا حدود زيادي دوري كرده‌ام. 

وي درباره دليل اين اقدامش گفت: معتقدم معصومان اهل وفاق بودند و فصل مشترك مذاهب اسلامي موضوع اخلاق است. بنابراين دليلي ندارد كه در آثار خود به طرح مباحثي بپردازيم كه بر تفرقه ميان مسلمانان دامن بزند. در اين اثر به طور كلي به سه مبحث ارتباط ائمه با خود (نفس)، ارتباط ائمه با خداوند و ارتباط ائمه با خانواده پرداخته‌ام. 

هادي‌منش با انتقاد از فسخ قراردادش توسط ناشري كه قرار بود اثرش را به چاپ برساند گفت: كتاب من مراحل پاياني انتشارش را مي‌گذراند و قرار بود در 864 صفحه منتشر شود اما با گران شدن بهاي كاغذ و فسخ يك‌سويه قرار داد از سوي ناشر، امكان حضور در نمايشگاه كتاب را نيافت. در اين باره لازم است حمايت‌هاي بيشتري از نويسندگان صورت گيرد تا گراني كاغذ و مشكلات ديگري از اين دست نويسنده را تحت‌تاثير قرار ندهد. 

بيست‌وپنجمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران تا 23 ارديبهشت در مصلاي امام‌خميني(ره) برپاست.
کد مطلب : 136577
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
هادي‌منش
هادي‌منش
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل