پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی خبر ادبيات

با «نام کشتی‌های بادبانی»

  شاعری از چک به نمایشگاه کتاب می‌آید

29 فروردين 1388 ساعت 13:43
«نام کشتی‌های بادبانی» مجموعه شعری از ولادیمیر هولان، شاعر چک به فارسی ترجمه شده که در ایران منتشر می‌شود. این اولین ترجمه فارسی از سروده‌های این شاعر است که در قالب یک کتاب واحد به ایران می‌آید._
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این مجموعه شعر توسط محسن عمادی جمع‌آوری و ترجمه شده است.

این مترجم درباره هولان توضیح داد: این شاعر از مهم‌ترین شاعران اروپای شرقی است. او ۷۵ سال زیسته و ۳۰ سال از آن را در یک جزیره به تبعید خودخواسته گذرانده است.

به گفته وی دیکتاتوری حاکم بر اروپای شرقی قرن ۲۰ و تبعید خودخواسته درون‌مایه‌های شعر هولان را شکل داده و  اشعار او را در رده مهم‌ترین‌های شعر شرق اروپا قرار داده است.

عمادی درباره «نام کشتی‌های بادبانی» تصریح کرد: در این کتاب گزیده‌ای از شعرهای کوتاه این شاعر جمع‌آوری شده که تعداد آن‌ها به ۳۱ قطعه شعر می‌رسد. همچنین مقدمه‌ای در معرفی او و شعرش تحریر شده و اکنون کتاب آخرین مراحل انتشار را سپری می‌کند.

این مجموعه شعر از سوی نشر قو و در قطع جیبی، چاپ می‌شود. این ناشر در تلاش است «نام کشتی‌های بادبانی» را برای عرضه در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت) آماده کند.

ولادیمیر هولان در سال ۱۹۰۵ میلادی در شهر پراگ متولد شد. او در ۲۱ سالگی اولین کتاب شعرش را به دست چاپ سپرد. در ۱۹۳۲ به عنوان ویراستار یک مجله هنری به کار پرداخت؛ اما پس از پایان دومین جنگ جهانی و با قدرت گرفتن نظام کمونیستی چکسلواکی، نزدیک به ۲۰ سال هیچ اثری از او اجازه انتشار پیدا نکرد. او تحت فشار این نظام به تبعیدی خود خواسته رفت و زندگی در جزیره کامپا را برگزید. هولان در این جزیره بهترین شعرهای خود را سرود. در سال ۱۹۶۳ سه مجموعه شعر از او اجازه انتشار گرفت و به چاپ رسید. یک سال بعد شعر بلند «شبی با هملت» او را به اوج رساند. این شعر را در رده بهترین سروده‌های قرن بیستم قرار داده‌اند.

این شاعر در طول ۷۵ سال زندگی، بیش از ۲۰ کتاب شعر، چند مجموعه ترجمه شده از شعر جهان، مجموعه مقاله و روز‌نوشت به چاپ رساند. شعر او را دارای مضامینی «تلخ و ژرف» می‌دانند که از تشویش‌های درونی نشات گرفته و هراس اجتماعی و ناامیدی زمانه را باز می‌تابد.
کد مطلب : 37818
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
ولادیمیر هولان
ولادیمیر هولان
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل