پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی خبر اجتماعی و سياسی

  بررسي مفهوم ارزیابی تاثیر اجتماعی در یک کتاب

15 آبان 1391 ساعت 11:34
کتاب «ارزیابی تاثیر اجتماعی» نوشته «رابل جی‌بارج» با هدف معرفی مفهوم و روش ارزیابی تاثیر اجتماعی منتشر شد. علی زکریایی و علی حاجلی این کتاب را به فارسی برگردانده‌اند.-
معاون پژوهشی اداره كل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، بیان کرد: بيش از 10 عنوان تاليف و ترجمه در حوزه پيوست اجتماعی، برای گسترش و توسعه اتاف (ارزیابی تاثیرات اجتماعی فرهنگی) در ايران منتشر شده و انتشار كتاب «ارزيابی تاثير اجتماعی» نیز پیرو کتاب‌های پیشین است. 

دکتر حسن عماری ادامه داد: این کتاب نوشته «رابل جی‌بارج» و همکارانش است و با تکیه بر تجربه زیستی نویسنده، نمونه پژوهش‌ها و مطالعات ارزیابی در جهان، بهره‌مندی از دانش تخصصی و دانشگاهی بین رشته‌ای و  محوریت علوم اجتماعی، مراحل انجام ارزیابی اجتماعی و نیز نحوه انجام آن توسط مجریان را تشریح و آموزش می‌دهد. 

وی با بیان این‌که کتاب «ارزيابی تاثير اجتماعی» از 24 فصل تشکیل شده است، گفت: جامعیت، وضوح، مثال‌های روشن، فصل‌بندی منظم و منطقی و انسجام مطالب از ویژگی‌های قابل توجه در این کتاب است. 

این پژوهشگر افزود: در این اثر مباحثی از قبیل رویکرد‌ها، نظریه‌ها، شیوه‌ها، روش‌ها و تکنیک‌های مورد نیاز اتاف و نحوه کاربست، نظام‌های اجرا و نظارت و نیز اسناد موجود در سطح بین‌المللی و شرایط تحقق ارزیابی تاثیر اجتماعی و فرهنگی در قالب 6 بخش اصلی بیان شده‌اند. 

معاون پژوهشی اداره كل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران ادامه داد: همچنین ارتباط منسجم، هم‌افزا و تنگاتنگ، مداخله عمومی، ارزیابی زیست محیطی، ارزیابی تاثیر اجتماعی و سایر موارد پژوهشی درباره سیاست‌ها، طرح‌ها، برنامه‌ها و پروژه‌ها از دیگر موضوع‌های پرداخته شده در کتاب «ارزيابی تاثير اجتماعی» است. 

وی در پایان با اشاره به ویژگی‌های‌ اصلی کتاب گفت: ارایه نمونه‌های تحقق یافته‌ای از مطالعات ارزیابی اتاف در جهان به عنوان نمونه‌های آموزش از مزیت‌های این کتاب به شمار می‌آید. 

چاپ نخست کتاب «ارزیابی تاثیر اجتماعی» در 444 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه و بهای 11 هزار تومان از سوی اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و با همکاری انتشارات جامعه و فرهنگ منتشر شده است. 
کد مطلب : 153199
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
جلد کتاب
جلد کتاب
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل