پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی مصاحبه تاريخ و جغرافيا

براي نخستين بار در جهان

  قرآن به روش «سوخته‌كاري» كتابت مي‌شود

23 مرداد 1386 ساعت 9:54
يك زوج ايراني براي نخستين بار در جهان، قرآن را به روش سوخته‌كاري مكتوب مي‌كنند.
"مرتضي نداف"، درباره اين اثر نفيس به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) گفت: تاكنون قرآن مجيد با هنرهاي مختلفي خلق شده، ولي هنوز كسي با هنر سوخته‌كاري اين كار انجام نداده است.

وي با تأكيد بر ويژگي‌هاي منحصر به‌فرد اين اثر افزود: قرآن مذكور به لحاظ فني و هنري داراي ويژگي‌هاي ممتازي از جمله جنس مرغوب،‌ مقاومت در برابر ضربه و رطوبت، خط و نسخ معتبر است كه به تأييد اساتيد هنر و دانشگاهي نيز رسيده است.

"نداف" كه با همكاري همسرش اين كار را انجام مي‌دهد، خاطرنشان كرد: قرآن مذكور داراي 650 صفحه است. براي كتابت هر يك از صفحات 12 ساعت زمان صرف خواهد شد.

وي همچنين اظهار داشت: با توجه به ويژگي‌هاي لحاظ شده، من و همسرم براي اتمام اين اثر نفيس هنري بايد 8 سال كامل كار كنيم.

"نداف" به ويژگي‌هاي مواد اوليه اين اثر اشاره كرد و گفت: مواد اوليه اين اثر از چوب جنگلي است كه آن را روي MDF پرس مي‌كنيم تا مقاوم، ضدآب و ضدضربه شود.

وي اين اثر را به لحاظ تنوع طرح و نقش، مجموعه‌اي از طرح‌ها و نقش‌هاي مختلف توصيف كرد و گفت: هر جزء اين قرآن طرح و نقش جداگانه‌اي
هر جزء اين قرآن طرح و نقش جداگانه‌اي دارد كه در مجموع با 30 طرح تذهيب مي‌شود
دارد كه در مجموع با 30 طرح تذهيب مي‌شود.

"نداف" نگه‌داري اين آثار را نيازمند فضاهاي موزه‌اي دانست و افزود: هر برگ از اين قرآن نياز به فضاي مخصوص دارد كه بايد در فواصلي منظم، براي نمايش در موزه قرار گيرد.

وي به تأييد اساتيد فن نسخه‌هاي خطي ايران بر اثر مذكور اشاره كرد و يادآور شد: تهيه اثري با اين حجم و استاندارد بالا،‌ نياز به فضا و هزينه زيادي دارد، چنان كه ما به تنهايي از عهده آن بر نمي‌آييم و اميدواريم براي اين حركت فرهنگي از سوي بخش خصوصي يا دولتي نيز حمايت شويم.

"نداف" از انجام اين كار به‌عنوان رسالت هنري خود ياد كرد و درباره روش سوخته‌كاري توضيح داد: خلق قرآن مجيد با هنر سوخته‌كاري بسيار دشوار است و کم‌ترین اختلاف زمانی در انجام سوخت، باعث تغییر رنگ چوب و در نتیجه اختلاف در کنتراست‌ها و یا باعث فرو رفتن نوک بسیار داغ هویه در چوب مي‌شود و اثر را از بین خواهد برد. همچنين نفس نیز در هنگام انجام سوخت حبس مي‌شود تا کنترل بیش‌تری بر روی چوب و هویه اعمال شود.

وي در خاتمه سخنانش اظهار داشت: سوخته‌كاري از هنرهاي سنتي و البته فراموش شده ايران‌زمين است كه طي يك دهه فعاليت احيا شده. سوخته‌كاري، هنر سوزاندن چوب است كه با استفاده از ابزار داغ صورت مي‌گيرد.
کد مطلب : 6791
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
مرتضي نداف
مرتضي نداف
خبرنگار : آناهيد خزير
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل