پربيننده ترين مطالب
  نسخه تلکس
  اخبار در تلفن همراه
  خروجيهای RSS
  سايتهای ديگر
داخلی خبر ادبيات

25 اسفند؛ يكصدوششمين سالروز تولد پروين

  اسماعیلی: پروین شاعر اخلاق بود

25 اسفند 1391 ساعت 8:30
رضا اسماعیلی، شاعر و پژوهشگر، در آستانه یکصدوششمین سالروز تولد پروین اعتصامی ضمن اشاره به سه مولفه اصلی شعر پروین از او به عنوان شاعری یاد کرد که در سروده‌هایش به اخلاق و ارزش‌های اخلاقی توجه ویژه‌ای داشت. وی تاکید کرد که توجه به انسان و کرامت‌های انسانی از دیگر ویژگی‌های شعر پروین است.-
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، امروز، ۲۵ اسفند، يكصد و ششمين سال روز تولد پروين اعتصامی است. به همین بهانه «ایبنا» گفت‌و‌گویی داشت با اسماعیلی و از او ویژگی‌های شعر پروین را جویا شد.

اسماعیلی گفت: درباره شعر و شخصیت پروین کتاب‌ها و مقاله‌های متعددی نوشته و منتشر شده است و هر سال کلیات این شاعر تجدید چاپ و البته با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو می‌شود.

وی درباره علت این استقبال توضیح داد: نخستین نکته در شعر پروین توجه او به اخلاق بوده و پروین سعی کرده است در تمامی سروده‌هایش اخلاق و ارزش‌های اخلاقی را با زبان شعر در جامعه ترویج دهد. در حقیقت زبان شعری پروین زبان فاخر و اخلاقی است.

این پژوهشگر ادامه داد: توجه به انسان و کرامت‌های انسانی دیگر ویژگی شعرهای پروین است. پروین برای عزت نفس و مناعت طبع انسان ارزش بسیاری قائل است و همواره در سروده‌هایش بر پاسداشت کرامت‌های انسانی و حراج نکردن عزت نفس برای مسایل مادی و معنوی تاکید می‌کند.

وی در پایان به دیگر ویژگی سروده‌های پروین اشاره کرد و یادآور شد: پرخاش و اعتراض علیه زورگویان، ستمگران و غاصبان دیگر ویژگی شعرهای این شاعر است. او با زبانی پرخاشگر و تند ستمگران زمان خود را مورد خطاب قرار داده و نصیحت و ملامت کرده است، تا از خشم الهی بترسند.

پروین اعتصامی در ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ در شهر تبريز متولد شد. او از کودکی با مشروطه‌خواهان و چهره‌های فرهنگی آشنا شد و ادبیات را در کنار پدر و استادانی چون دهخدا و ملک‌الشعرای بهار آموخت. به تشویق ملک‌الشعرای بهار در سال ۱۳۱۵ دیوان خود را منتشر کرد. وی در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۲۰ در سن ۳۵ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری حصبه در تهران درگذشت.
کد مطلب : 164320
ارسال اين مطلب به دوستان دريافت فايل مطلب نسخه قابل چاپ
رضا اسماعیلی/ پروین اعتصامی
رضا اسماعیلی/ پروین اعتصامی
خبرنگار : فرناز میری
تايپ فارسیتايپ انگليسی
آدرس ايميل :
نظر شما :
نمايش آدرس ايميل