فردا 9 صبح صورت می گیرد

تشییع پیکر سعدی افشار از مقابل تالار وحدت

31 فروردين 1392 ساعت 11:38

مراسم تشیع پیکر سعدی افشار، تنها بازمانده نسل سیاه‌باز نمایش کشور فردا، یکشنبه، یکم اردیبهشت، از مقابل تالار وحدت برگزار می‌شود.-


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی، پیکر سعدی افشار ساعت 9 صبح فردا، یکشنبه، یکم اردیبهشت از مقابل تالار وحدت به مقصد قطعه هنرمندان تشیع می‌شود. 

برپایه این گزارش، مراسم سوم سلطان سیاه نیز سه‌شنبه سوم اردیبهشت از ساعت 14 و 30 تا 17 در تالار وحدت برگزار می‌شود.
 
همچنین مجلس هفتمین شب درگذشت این هنرمند فقید نیز هفتم اردیبهشت با حضور مسوولان و هنرمندان در تماشاخانه سنگلج برگزار می‌شود که متعاقبا اطلاعات و جزییات برگزاری این مراسم از سوی مرکز هنرهای نمایشی اعلام خواهد شد. 

همچنین به مناسبت درگذشت این هنرمند شهیر، قادر آشنا، مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی پیام تسلیتی صادر کرد. در این پیام آمده است:

«خبر رسید که رفتی، چه بی‌خبر رفتی!...
نوبت کاروانیانِ بیدارِ حضرت دوست، اینک بار به «سعدی افشار» نشاندارِ نجیبِ عرصه‌ نمایش سیاه‌بازی رسید.

نوبت به او که هنرمندی بی‌بدیل در نزدیکترین صحنه به صمیمیت مردم و نقد کژتابی‌های روزگار بود. اویی که هنرمندانه، اشارات کارگردان یگانه‌ هستی را با تبسمی گرم به حقیقتِ مرگ، فروتنانه درک کرد و سرِ تسلیم بر آستان رضای حق گذاشت.

به سوگش نمی‌توان نشست؛ چرا که او در سخت‌ترین ایام بی‌تابی‌هایمان و در عین تلخ‌کامی‌های شخصی‌اش، شادی را به دل و نگاه‌مان می‌بخشید. بلکه مناظرِ یادش را در سینه‌های دردمندمان، تا همیشه روزگار به روشنای آرامش و آمرزش روان زلالش می‌گشاییم.» 

سعدی افشار، تنها بازمانده از نسل هنرمندان نمایش سنتی سیاه‌بازی و تخت حوضی، ظهر جمعه، 30 فروردین، پس از تحمل یک دوره بیماری سخت در منزل شخصی خود درگذشت.

آخرین اثر او نمایش «فیسپوک» است که به کارگردانی‌اش در سینما و تئاتر فردوسی هم اکنون بر صحنه است.

کتاب «عالیجناب سیاه» به کوشش لاله عالم درباره زندگی و آثار این هنرمند، پاییز گذشته (1391) از سوی نشر پوینده منتشر شد.


کد مطلب: 165702

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/vdciuwazrt1aqy2.cbct.html

خبرگزاری کتاب ايران (IBNA)
  http://www.ibna.ir