سوسن شاكرين، نوازنده گيتار كلاسيك و مدرس موسيقي پس از سال‌هاي طولاني نوازندگي و آموزش به روشی نوين در تكنيك نوازندگي دست يافته كه پاسخي اساسي در التيام انقباض‌ها و دردهاي عضلاني مفصلي دست‌ها و اندام‌هاي فوقاني بدن است.
سوسن شاكرين
سوسن شاكرين

شاكرين به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گفت: معمولا در هنگام نوازندگي بدن در وضعيت‌هايي نامتعارف قرار مي‌گيرد و دست‌ها، عضلات و رگ‌هاي اعصاب حركاتي يكسان را در اين وضعيت براي مدت زمان طولاني به‌طور يكنواخت بايد تكرار كنند. بنابراين در ابتدا آزردگي‌ها و سپس دردها و انقباض‌ها به‌طور مداوم بروز مي‌كند. اين دردها ابتدا مختصر و به صورت انقباض‌هايي كوتاه‌ مدت ظهور مي‌كند و سپس به سرعت گسترش يافته و نوازنده ديگر قادر به ادامه نوازندگي نخواهد بود. در چنين موقعيتي علاوه بر تخريب رواني و فيزيكي يك نوازنده سرمايه‌هاي بزرگي هم كه صرف نوازنده شده است تخريب مي‌شود.

وي با بيان اينكه بيماري‌هاي شغلي نوازندگان مشكلي است كه در زمينه‌هاي گوناگون به آن توجه شده، اظهار داشت: حوزه‌هاي پزشكي، فيزيوتراپي، كار درمان‌ها، مربيان پرورش ذهن، يوگا و غيره بسيار به اين بيماري توجه كرده‌اند و در اين زمينه تلاش‌هايی شده و مي‌شود؛ ولي اين مشكل هنوز به قوت خود باقي است و به صورت يكي از پرسش‌هاي بشر در سراسر جهان درآمده است. 

شاكرين كه نوازنده گيتار كلاسيك و مدرس موسيقي است پس از سال‌هاي طولاني نوازندگي و آموزش به روشی نوین در تكنيك نوازندگي دست يافته كه پاسخي اساسي بر اين پرسش است. در اين شيوه به مركز ثقل بدن و خطوطي كه توسط عضلات و عروق هنگام نوازندگي در بدن تشكيل مي‌شود كاملا توجه شده و حركات براساس آن و همچنين تمركز تشكيل مي‌شود. اين خطوط كه عروق و عضلات مي‌سازند بايد در امتداد يكديگر قرار گيرند و پس از آن آرامش عضلات ایجاد مي‌شود. 

وي توضيح داد: لازم به ذكر است اين شيوه درماني فقط براي نوازندگان نيست بلكه براي تمامي كساني كه به دلايل گوناگون از جمله كار زياد با كامپيوتر دچار انقباضات عضلات اندام‌هاي فوقاني بدن می‌شوند نيز مي‌تواند كارساز و مفيد باشد. بيماران از طريق نوازندگي با اين روش بر روي ساز خودشان و يا در صورتي كه سازي ننوازند از طريق آموختن گيتار كلاسيك با اين روش كاملا منحصر به فرد مداوا خواهند شد.

شاكرين ادامه داد: اين مشكل فقط براي نوازندگان نيست و هنرمندان در ساير رشته‌ها از جمله طراحي، گرافيك و معرق نيز دچار اين دردها و انقباضات مي‌شوند. ولي شدت تخريب و گسترش آن در ديگر هنرها كمتر از نوازندگان است.

به گفته وي، اين مشكل در تمام دنيا براي نوازندگان وجود دارد و باعث خسارات مالي، جسمي و روحي بسيار مي‌شود؛ ولي شدت تخريب آن در كشورهاي پيشرفته كمتر است زيرا در اين كشورها مراكز درماني هنرمندان وجود دارند كه فعالند. 

شاكرين مدعي است روش او نسبت به ساير روش‌ها بهبودي عميق‌تر، سريع‌تر و مداوم‌تري داشته است. 

وي اين روش را در سال 1384 به ثبت رسانده است و اين روزها با همكاري گروهي از پزشكان متخصص بيمارستان‌ها و چند دانشكده موسيقي بر روي اين روش كار مي‌كند. 

شاكرين بيش از 35 سال است كه موسيقي آموزش مي‌دهد و اين اثر پژوهشي و روش درماني در اثر تجربه كاري او به دست آمده است كه در قالب كتاب «روش نوين در التيام انقباض‌ها و دردهاي عضلاني مفصلي دست‌ها و اندام‌هاي فوقاني بدن از طريق تكنيك نوازندگي سوسن شاكرين» منتشر خواهد شد. 

در حال حاضر شاكرين در مركز آموزش‌هاي فرهنگي هنري دانشگاه تهران و فرهنگسراي انقلاب مشغول آموزش موسيقي است. وي در سال 1387 موفق به دريافت جايزه‌اي از بنياد ملي نخبگان شده است. 

نرم‌افزار «ايراندخت» موسيقي متن فيلم‌هاي مختلف با آهنگ‌سازي و گيتارنوازي وي از سوي حوزه هنري منتشر شده است. «اصول و مباني موسيقي، تاثير موسيقي ايران بر موسيقي غرب» تحقيق و تاليف وي نيز توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسيده است.

کد مطلب : ۸۷۹۳۶
http://www.ibna.ir/vdcceoq4.2bqm18laa2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما