گفت‌وگو با "فرهاد حيدري گوران" درباره رمان تازه‌اش

«نفس تنگي»، روایت يك فاجعه تاريخي و مغفول است

رمان «نفس تنگي» كه آذر امسال توسط نشر "آگه" وارد بازار كتاب شده، روايتي از بمباران شيميايي روستاي "زرده" (در نزديكي مرز ايران و عراق) در سال ۶۷ است. فرهاد حیدری گوران درباره این کتاب می‌گوید: متاسفانه تا کنون به بمباران شیمیایی روستای زرده توجه نشده. «نفس تنگي»، روایت این فاجعه تاريخي و مغفول است./
روی جلد «نفس تنگی»
روی جلد «نفس تنگی»
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، گوران، با بيان اين مطلب، درباره ویژگی‌های رمان «نفس تنگي» اظهار داشت: روستاي زرده و جناياتي كه در آن اتفاق افتاده است، شايد كمتر براي ذهن‌ها آشنا باشد. در بمباران این روستا در سال ۶۷، ۱۵۰۰ نفر يا جان باختند يا به بيماري‌هاي پوستي خطرناك مبتلا شدند.

اين نويسنده در ادامه، درباره شخصيت‌پردازي و محتواي رمانش كه در قالب و شكلي جديد در حال و هوايي امروزي و با توجه به نقش اينترنت و فضاي وب در جهان امروز خلق شده، توضيح داد: نفس تنگي سه راوي دارد با نام‌هاي كژال، غزال و رباب كه هرسه دانشجوي ادبيات در تهرانند و وبلاگ‌نويسي مي‌كنند.

گوران ادامه داد: آنها، هر يك به صورت عيني و ذهني سراغ اين رويداد مي‌روند و آن را مي‌نويسند. 

نويسنده «نگاه كن به صفحه‌كليد»، درباره اهميت این رمان به لحاظ پرداختن به موضوعي تاريخي در مقاطع حساس جنگ ايران و عراق خاطرنشان كرد: نفس تنگي با استناد به يك فاجعه تاريخي تقريبا ناديده انگاشته شده و از نظر دورمانده، روايت شده است.

وي با بیان اينكه «نفس تنگي» نخستين رمان فارسي است كه ساختاري با توجه به فضاي وب و نقش اينترنت دارد، گفت: ساختار اين كتاب بر فضاي وب مبتني است و نظريه پيوندار (لينك) در آن مطرح شده است و از اين حيث، به‌نوعی روايت هستي روزمره ما نيز محسوب می‌شود.

اين داستان‌نويس و شاعر به كار بردن گويش محلي كردي، به‌ویژه در فصل اول اين كتاب را از ويژگی‌های ديگر آن برشمرد.

حيدري گوران نويسنده و شاعری ۳۵ ساله است. كتاب‌هاي "افسانه رنگ‌هاي دونادونگ" و "تاريكخانه ماريا مينورسكي" از دیگر آثار او هستند.
کد مطلب : ۳۱۲۲۹
http://www.ibna.ir/vdcgyx9w.ak9qx4prra.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما