?> نگاهی موسیقایی به اشعار شهریار در کتاب «ساز سخن شهریار» | ایبنا
کتاب «سازِ سخنِ شهریار» متشکل از واژگان و اصطلاحات تخصصی موسیقی، تعابیر موسیقایی عامیانه و عناصر فرهنگی- موسیقایی ایران در دیوان آثار فارسی و ترکی استاد شهریار، به‌همت انتشارات «ریتم» در تبریز منتشر شد.
نگاهی موسیقایی به اشعار شهریار در کتاب «ساز سخن شهریار»
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در آذربایجان‌شرقی، کتاب «ساز سخن شهریار» با زیر عنوان «فرهنگ واژگان، اصطلاحات و تعابیر موسیقایی در اندیشه و آثار استاد شهریار» توسط جواد کریم‌نژاد، پژوهشگر موسیقی نوشته شده است.
 
این کتاب متشکل از واژگان و اصطلاحات تخصصی موسیقی، تعابیر موسیقایی عامیانه و عناصر فرهنگی- موسیقایی ایران در دیوان آثار فارسی و ترکی استاد شهریار  است و در کنار شرح مفاهیم موسیقی، عناصر فرهنگی- موسیقایی ایران را نیز به شیوه توصیفی- تحلیلی بررسی می‌کند.
 
این کتاب را می‌توان در زمره مهم‌ترین پژوهش‌های موضوعی در تحلیل اشعار استاد شهریار دانست که با نثری ساده به پیوند عمیق شعر و موسیقی در دو بُعد نظری و عملی در جای جای دیوان وی پرداخته است.

مجموعه دو جلدی «ساز سخن شهریار» به ترتیب حروف الفبایی، جلد اوّل مشتمل بر واژگان؛ آ- ز، منتشر شده است و جلد دوّم شامل واژگان؛ س- ی، به زودی در بازار کتاب عرضه خواهد شد.
 
گزارشگر
ساناز شهابی
کد مطلب : ۲۹۸۳۲۵
http://www.ibna.ir/vdcgx79xnak9yw4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما