کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ارمغان رضوی در روزهای کرونایی

1 آبان 1399 ساعت 13:26

کتابخانه آستان قدس رضوی در راستای دسترس‌پذیری منابع دیجیتال برای پژوهشگران سرتاسر کشور، از ابتدای شیوع ویروس کرونا، 12 ایستگاه جدید مطالعه دیجیتال را در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی کشور راه‌اندازی کرد.


به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتابخانه آستان قدس رضوی از ابتدای شیوع ویروس کرونا، 12 ایستگاه جدید مطالعه دیجیتال را در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی کشور راه‌اندازی کرد. با این رقم، تعداد ایستگاه‌های مطالعه دیجیتال ایجاد شده در کشور به 42 پایگاه رسید.

مهدی کریمی؛ مسئول امور سازماندهی و توسعه منابع دیجیتال سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اشاره به این خبر، گفت: در راستای دسترسی راحت‌تر پژوهشگران به منابع دیجیتال، از ابتدای شیوع ویروس کرونا با حضور کارشناسی در کتابخانه‌ها و مراکز مطالعاتی مختلف، 12 ایستگاه جدید مطالعه دیجیتال درکتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی کشور راه‌اندازی شد که تعداد ایستگاه‌های دیجیتال را به 42 عدد رساند.

وی ادامه داد: کتابخانه‌های آستان مبارک حضرت حسین‌بن موسی الکاظم (ع) در طبس، کتابخانه امام رضا (ع) محمدآباد، کتابخانه امام رضا (ع) گناباد، کتابخانه آیت‌الله شهید مدرس (ره) در کاشمر و کتابخانه حضرت امیرالمؤمنین (ع) مشهد، موسسه بیت‌المهدی (عج)، مسجد امام جواد (ع)، کتابخانه مرکز آموزشی فرزانگان و مرکز نیکوکاری توانیابان، ازجمله مراکزی هستند که از این امکان بهره‌مند شدند.

کریمی اظهار کرد: یکی از مهمترین برنامه‌های سازمان کتابخانه‌های آستان قدس رضوی، ایجاد ایستگاه‌های مطالعه دیجیتال در مناطق محرومی است که از ظرفیت ایجاد این امکان برخوردار باشند.

مسئول امور سازماندهی و توسعه منابع دیجیتال سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، افزود: با راه‌اندازی ایستگاه مطالعه دیجیتال در این کتابخانه‌ها، امکان بهره‌مندی از بیش از یکصد هزار کتاب و مقاله به‌صورت محلی در هر ایستگاه از طریق بیش از 250 سامانه نرم‌افزاری همچون جامع التفاسیر، جامع الاحادیث، مکتبه الشامله، کتابخانه اهل‌البیت علیهم‌السلام و ... فراهم شده است.

وی گفت: همچنین دسترسی به بیش از 10 پایگاه علمی و پژوهشی ملی همچون نورمگز، نورلایب، سیویلیکا، ایران‌نمایه و ... و 2 هزار پایگاه علمی و پژوهشی بین‌المللی همچون ساینس دایرکت، اشپرینگر، امرالد و ... با امکان بازیابی بیش از یکصد میلیون منبع دیجیتال در این ایستگاه‌ها فراهم شد.

کریمی در پایان تصریح کرد: از دیگر امکانات ارائه‌ شده در این ایستگاه‌ها، دسترسی به برخی از پایگاه‌های محدود کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی همچون پایگاه‌های کتاب‌های چاپی، کتاب‌های الکترونیکی، مقالات الکترونیکی، پایان‌نامه‌ها و ... به‌صورت تمام‌متن است.


کد مطلب: 297464

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/tolidi/297464/ارمغان-رضوی-روزهای-کرونایی

ایبنا
  http://www.ibna.ir