انجمن آثار و مفاخر فرهنگی طی یک نشست مجازی برگزار می‌کند:

بزرگداشت مهدی بیانی، اولین رئیس کتابخانه ملی ایران

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی مراسم مجازی بزرگداشت مقام علمی و فرهنگی مهدی بیانی، استاد دانشگاه تهران، نسخه شناس و اولین رئیس کتابخانه ملی ایران را چهارشنبه 30 مهرماه درقالب وبینار برگزار می‌کند.
بزرگداشت مهدی بیانی، اولین رئیس کتابخانه ملی ایران
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در این مراسم که از ساعت 13:00 تا 15:00 برگزار خواهد شد، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمد حسن سمسار عضو هیئت علمی دائره‌المعارف بزرگ اسلامی و حمیدرضا قلیچ خانی خوشنویس و عضو کمیته تعیین نفایس کتابخانه ملی ایران سخنرانی خواهند کرد.

 مهدی بیانی در ۱۲۸۵ شمسی در همدان متولد شد. او پس از گذراندن دوره تعلیمات دانشکده افسری و خدمت وظیفه در ۱۳۱۲ خورشیدی  همزمان با کار در کتابخانه دانشسرای عالی، تدریس زبان و ادبیات فارسی را آغاز کرد و در ۱۳۱۳ خورشیدی به مدیریت کتابخانه عمومی معارف منصوب شد. او در این مقام به گردآوری کتاب‌ها از کتابخانه سلطنتی و کتابخانه معارف برای بنیانگذاری کتابخانه ملی ایران پرداخت و پس از تأسیس این کتابخانه در ۱۳۱۶ شمسی، ریاست این مجموعه را بر عهده گرفت. او از اساتید ادبیات‌فارسی و یکی از تأثیرگذارترین شخصیت‌های فرهنگی و هنری در سده اخیر به شمار می‌رود که افزون بر تدریس ادبیات فارسی، برگزاری کلاس کتابداری، نمایشگاه نسخه‌های خطی و کلاس خوشنویسی را درایران پایه‌گذاری کرد.این نشست از پایگاه اسکای روم انجمن به آدرس:
https://www.skyroom.online/ch/farhang/anjomanmafakher   
پخش می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند با فشردن گزینه «میهمان» بیننده این مراسم باشند.
همچنین این برنامه از طریق صفحه اینستاگرام انجمن به نشانی:
https://www.instagram.com/anjomanasarmafakher2
نیز پخش خواهد شد.
کد مطلب : ۲۹۷۳۵۷
http://www.ibna.ir/vdcam0nu049noe1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما