سیدعلی صالحی،‌ شاعر شناخته شده کشورمان به تازگی دست به نگارش زندگی‌نامه خود زده است که این اثر به زودی از سوی نشر چشمه منتشر خواهد شد.
زندگی‌نوشت سیدعلی صالحی منتشر می‌شود
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، کتاب «راه دور مرغاب»، زندگی نوشت سیدعلی صالحی از دوره کودکی تا اوایل دهه شصت خورشیدی است. در این دست نوشته‌ منحصر به فرد، ضمن گزارش حوادث هولناکی که از سرگذشته است، عالی‌ترین نتیجه چیزی نیست جز این که راوی می‌گوید انسان، شعر است، و شعر... انسان است، و انسان در کلمه... به کفایت می‌رسد.

«راه دور مرغاب»، روایت و تجربه و زیست شاعر در شرایطی باورناپذیر است: شورش ایلات بختیاری و سادات صالحی، یورش نظامیان شاه، خلع سلاح خونین، بیماری‌های لاعلاج و همه‌گیر، ظهور درنده‌ای شکست ناپذیر به نام «بچه بر» که شباهت نزدیکی به پلنگ سیاه داشت. فقر و گرسنگی و قحط‌سالی. مرگ و میر کودکان، کوچ اجباری و فرار خانوارها به سوی شهر (بویژه مسجد سلیمان) نقش انگلیسی‌ها، نفت و صنعتِ شهری...، و ترس و هراس‌های حاکم بر زیستِ خانواده‌هایی که به سختی می‌توانستند «سَد جوع» کنند، و قادر نبودند حیات خود را با قوانین تحمیلی در شهر منطبق کنند.

«راه دور مرغاب» زندگی‌نامه سیدعلی صالحی در دوره بروز کرونا در تهران، طی چند ماه مکتوب شده است. صالحی در حالی که خود اواخر سال 1398 اسیر کرونا شده بود، این کتاب را نوشته، و چند روز بعد از اتمام آن، با سکته سنگین قلبی و عمل جراحی باز در بیمارستان قلب تهران روبه‌رو شد. صالحی بعد از بهبودی نسبی، این دفتر 300 صفحه‌ای را به نشر چشمه سپرد.

حروف‌چینی کتاب «راه دور مرغاب» در حال اتمام است. صالحی ابراز امیدواری کرد که این اثر چندان معطل مجوز ارشاد نشود. در صورت طی روند طبیعی کار، این کتاب باید زمستان امسال منتشر شود.

«مرغاب» به معنای سرزمین سرسبز و پُرآب، قریه‌ای از قراء شهر ایذه خوزستان، واقع در سلسله جبالِ زاگرس میانی است. مرغاب، زادگاه اجدادی سیدعلی صالحی است که همواره به ایل چالنگ بختیاری تعلق داشته است.
کد مطلب : ۲۹۶۷۶۱
http://www.ibna.ir/vdciqqarzt1a3y2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قاب انقلاب
نمایشگاه مجازی کتاب