اولین کارگاه مجازی قصه‌گویی با موضوع مبانی قصه‌گویی در اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس در شیراز برگزار شد.
کارگاه مجازی قصه‌گویی در شیراز برگزار شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، این کارگاه مجازی که با هدف یادگیری بیشتر و تمرین قصه‌گویی مربیان و اعضای انجمن قصه‌گویی کانون در شرایط بحرانی کرونا و توانمندسازی آنان، برنامه‌ریزی شده بود، امروز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، ساعت ۹ تا ۱۱ برگزار شد.

راهبری کارگاه مجازی قصه‌گویی را الهام دارابی، قصه‌گو، مسوول دبیرخانه بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان کشور و  رییس گروه پژوهش و ترویج قصه‌های ایرانی بر عهده داشت.

الهام دارابی در اولین کارگاه مجازی قصه‌گویی که با حضور مربیان و کارشناسان کانون فارس و جمعی از علاقه‌مندان از نهاد کتابخانه‌های عمومی همراه بود شیوه‌های ورود به قصه و شروع خوب قصه‌گویی را برشمرد.

رییس گروه پژوهش و ترویج قصه‌های ایرانی، شیوه‌های ورود واضح و روشن، مشارکتی، خاطره‌گویی، بازی، شعرخوانی و استفاده از ابزار را از مهم‌ترین شیوه‌های ورود به قصه عنوان کرد که در بستر زمان و مکان و بر اساس شخصیت‌ها و قهرمانان قصه شکل می‌گیرند.

از نظر او، قصه‌گو برای استفاده از هر کدام از روش‌های گفته شده باید به جنس و سن مخاطب، توانمندی خود قصه‌گو، بداهه پردازی، کنترل فضای قصه و مخاطب، تسلط کامل بر صحنه و مخاطب، خلاقیت و جذابیت توجه داشته باشد.

دارابی بخش عمده موفقیت قصه‌گو را مستلزم شروع خوب قصه دانست و گفت: یک شروع جذاب، غافل‌گیر‌کننده و پر انرژی می‌تواند قصه و قصه‌گو را تا همیشه در ذهن مخاطب ماندگار کند.

به گفته‌ دارابی اگر قصه‌گو در شروع قصه موفق باشد پل ارتباطی محکمی را بین خود و مخاطب ایجاد می‌کند که این پیوند تا پایان قصه گسستنی نیست.

وی خطاب به قصه‌گویان گفت: حضورتان در صحنه قصه‌گویی را طراحی کنید و با کشف نقطه طلایی صحنه بر مخاطب و فضای موجود مسلط شوید.

انتخاب خاطره مناسب با قصه که هم کوتاه باشد و هم جذاب، ایجاد حس شادی و امید و عشق، انتخاب بازی‌های متناسب با گروه سنی مخاطب و محتوای قصه، انتخاب اشعار مناسب، استفاده از ابزار خلاق، نو و ساده که دست و پاگیر نباشد از دیگر مواردی بود که مسوول دبیرخانه بین‌المللی قصه‌گویی کانون  آن را در اجرای موفق یک قصه با‌اهمیت دانست.

این کارگاه مجازی که با هدف یادگیری بیشتر وتمرین قصه‌گویی مربیان و اعضای انجمن قصه‌گویی کانون در شرایط بحرانی کرونا و توانمندسازی آنان، برنامه‌ریزی شده بود، روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹، ساعت ۹ تا ۱۱ برگزار شد.
کد مطلب : ۲۹۰۹۳۲
http://www.ibna.ir/vdcc1xqii2bqoo8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما