الازهر الشریف احکام فقهی مربوط به پزشکی را در ۸ جلد منتشر و احکام سایر رشته‌ها مانند مهندسی و کشاورزی و داروسازی را نیز به زودی در اختیار دانشجویان قرار خواهد داد.
الازهر مجموعه فقه پزشکی را منتشر کرد/ از احکام اجاره رحم تا مسئولیت جنایی پزشکان
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، موسسه الازهر مصر در راستای بروز رسانی و اصلاح متون درسی خود دوره احکام پزشکی را در هشت جلد در اختیار دانشجویان این رشته قرار داد و آن را اولین گام در این راستا برشمرد و مژده دارد که احکام فقهی مربوط به سایر رشته‌ها مانند مهندسی و کشاورزی و داروسازی را نیز به زودی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

دوره فقهی حاضر مربوط به احکام پزشکی شامل ۸ جلد است که بنا بر اخبار منتشر شده در الازهر شامل تمام احکامی است که یک پزشک در حرفه خود و مسائل پزشکی باید بداند. این مجموعه توسط گروهی از علمای دانشکده شریعت دانشگاه الازهر و علمای مرکز فتوای الازهر تالیف شده است.

جلد اول کتاب شامل موضوعاتی همچون مفهوم طب و مداوا و حکم یادگیری پزشکی و اخلاق پزشکی و جلد دوم شامل موضوعات مهمی همچون تلقیح مصنوعی در انسان، اجاره رحم، انتخاب جنسیت جنین، برداشتن تجهیزات احیا از بیماران و تغییر جنسیت است و در جلد سوم نیز به مسائلی همچون حدود برهنگی و پوشش، حکم اختلاط و خلوت میان مردم و زن، تاثیر ضرورت طبی و نیاز به معاینه عورت بیمار، حکم مداوای مرد توسط پزشک زن به عکس، حکم وضو به خاطر لمس بیمار و عورت او، حکم هدایای پزشکان، حکم ارجاع مریض به یک داروخانه ویژه مورد بررسی واقع شده است.

در جلد چهارم این کتاب نیز موضوعاتی همچون تولید و فروش مکمل‌های غذایی، فروش دوای منقضی شده، استفاده غیر مجاز از دارو در غیر موارد مصرف، ارائه داروی مشابه توسط داروخانه به مریض بدون اطلاع دادن به او یا پزشک، احتکار دارو بررسی شده است و جلدهای دیگر کتاب نیز به موضوعات مختلفی همچون التزام پزشک به حفظ اسرار بیمار، مسئولیت جنایی پزشکان، رابطه میان پزشک و بیمار، تشریح، مداوا با قرآن، مداوا با محرمات، حکم برداشتن و جراحی چربی از بدن، برداشت پوست صورت، زیبایی دندان‌ها و اعضای بدن، حکم پیوند اعضا، حکم استفاده از اعضای مصنوعی و مسائل مختلف دیگر پرداخته شده است.
کد مطلب : ۲۸۸۳۱۸
http://www.ibna.ir/vdchz6ni623n6xd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
United Kingdom
مجید
این کارشناس فرهنگی منبع خبر اسم و هویت ندارد؟