چهل و هشتمین جلسه کتابخوانی بیمارستان فوق تخصصی آیت‌الله یثربی (ره) کاشان، نخستین بیمارستان دوستدار کتاب کشور، با نقد و بررسی کتاب «جاذبه و دافعه علی (ع)» نوشته استاد شهید مرتضی مطهری برگزار شد.
بررسی «جاذبه و دافعه علی (ع)» در بیمارستان دوستدار کتاب کاشان
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، ملیحه زجاجی مجرد، کارشناس و منتقد حوزه کتاب در این نشست، با بیان اینکه یکی از جوانب شخصیت علی (ع) تاثیر او بر انسان‌ها و به‌عبارتی «جاذبه و دافعه» اوست، گفت: این کتاب شامل چهار جلسه سخنرانی شهید آیت‌الله مطهری در سال 1346 در حسینیه ارشاد است که بارها تجدید چاپ شده است. آنطور که در این کتاب می‌خوانیم شخصیت افراد از نظر عکس‌العمل سازی در روح و جان یکسان نیست و هرچه روح عظیم‌تر باشد، خاطره‌انگیزتر می‌شود.

وی ادامه داد: این كتاب مشتمل است بر یك مقدمه و دو بخش، در مقدمه، كلیاتی درباره جذب و دفع به طور عموم و جاذبه و دافعه انسان‌‌ها به طور خاص بحث شده است. در بخش اول جاذبه علی (ع) كه همواره دل‌‌هایی را به سوی خود كشیده و می‌‌كشد و فلسفه آن و فایده و اثر آن، موضوع بحث قرار گرفته است. در بخش دوم، دافعه نیرومند آن حضرت كه چگونه عناصری را به سختی طرد می‌‌كرد، توضیح و تشریح شده است.


زجاجی گفت: استاد شهید در این كتاب ثابت کرده كه علی (ع) دو نیرویی بوده است و هركس كه بخواهد در مكتب او پرورش یابد، باید دو نیرویی باشد. حضرت علی (ع) به دل‌ها و روح‌ها عشق و نشاط و ایمان و استحکام می‌بخشید و شخصیتی رهبرگونه و خاصیتی از نوع خاصیت پیامبران و پیران طریقت داشت و مکتب او تلفیقی از عقل، اندیشه و تسلیم، انضباط ، جذبه و حرکت بود.

این منتقد و کارشناس بخش مدارک پزشکی بیمارستان فوق تخصصی آیت الله یثربی کاشان ادامه داد: علی (ع) کمال جسم و کمال و روح را توامان داشت و شب‌ها به عبادت و روزها در متن اجتماع فعالیت می‌کرد و در یک کلام یک انسان کامل با همه زیبایی‌هایش بود.

زجاجی در قسمت دافعه به پرداختن آیت الله مطهری به فرقه خوارج اشاره کرد و گفت: علی (ع) دو طبقه جامعه را سخت دفع کرده است؛ یک منافقان زیرک و دوم زاهدان احمق و همین دو درس برای مدعیان تشیع کافی است که چشم باز کنند و فریب منافقان را نخورند و تیزبین باشند و ظاهربینی را رها کنند که جامعه تشیع در حال حاضر سخت به این دو درد مبتلاست.
کد مطلب : ۲۸۷۰۲۱
http://www.ibna.ir/vdchiqniz23n6vd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما