کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

در نشست خبری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان اعلام شد؛

کتابخانه‌های عمومی کردستان میزبان ۳۱۳ برنامه در هفته کتاب

ساختمان های بلااستفاده دولتی تبدیل به کتابخانه شوند

23 آبان 1398 ساعت 13:25

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای استان، خواستار تبدیل شدن ساختمان‌های بلااستفاده دولتی به کتابخانه عمومی شد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کردستان، محمد عبدالملکی امروز پنجشنبه (23 آبان) در نشستی خبری با اصحاب رسانه استان به مناسبت هفته کتاب، ضمن تبریک میلاد پیامبر رحمت (ص) و آغاز بیست و هفتمین دوره هفته کتاب، اظهار کرد: استان کردستان در حوزه فرهنگ به صورت ملی و بین‌المللی ظرفیت‌های قابل توجهی دارد که بایستی این پتانسیل‌ها در حوزه‌های مختلف معرفی و از آن بهره گرفته شود.

وی با بیان اینکه خبرنگاران می‌توانند بازوان توانمندی برای ترویج و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشند، عنوان کرد: با کمک اصحاب رسانه می‌توان جامعه را به سمت مطالعه پیش برد و گامی مثبت در جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی و بالا بردن سرانه مطالعه برداشت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان، خواستار همکاری خیرین در کتابخانه سازی و توسعه زیرساخت‌های کتابخانه ای شد و افزود: کتابخانه‌های عمومی با تمامی افراد در سنین مختلف سروکار دارند و تاثیر گذاری آنها از مدارس هم می‌تواند بیشتر باشد.

عبدالملکی، با تاکید بر توسعه زیرساخت کتابخانه‌ها از محل ساختمان‌های بدون استفاده دولت بیان کرد: طبق دستور نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای در روستاها و شهرهای فاقد کتابخانه می‌توان از ظرفیت ساختمان‌های بدون استفاده دولت بهره گرفت.

وی تعداد کتابخانه‌های استان را 80 باب اعلام کرد و افزود: از این تعداد 50 باب به صورت نهادی و 30 باب مشارکتی است که 15 کتابخانه نهادی و 35 کتابخانه مشارکتی در سطح شهرهای استان فعالیت می‌کنند.

عبدالملکی تعداد کاربران ثبت نامی سال 97 را 11 هزار و 727 نفر اعلام کرد و افزود: این آمار در هفت ماهه اول امسال به 13 هزار و 530 نفر رسیده است که رشد 15 درصدی را نشان می‌دهد.

وی همچنین گفت: تعداد کاربران تمدیدی کتابخانه‌های عمومی استان در سال گذشته 6 هزار و 172 نفر بوده‌اند که این آمار در سال جاری تاکنون به 12 هزار و 133 نفر رسیده است و شامل رشد 97 درصدی می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان به حوزه امانت کتاب نیز اشاره کرد و ضمن اعلام اینکه 276 هزار و 485 جلد کتاب در سال 97 به امانت رفت، ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون 359 هزار و 731 جلد کتاب به امانت رفته است و با توجه به بازه زمانی مورد اشاره، رشد 30 درصدی را نشان می‌دهد.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه تعداد کل نسخ منبع استان در سال گذشته 753 هزار و 701 جلد بود، اعلام کرد: در حال حاضر تعداد نسخ منابع استان به 792 هزار و 802 جلد رسیده است.

به گفته عبدالملکی، در حال حاضر بالغ بر 50 هزار نفر عضو فعال در کتابخانه‌های عمومی استان هستند که نشان دهنده رشد 13 درصدی نسبت به سنوات گذشته است.

وی از برگزاری ۹۸۵ برنامه فرهنگی مبتنی بر کتاب در کتابخانه‌های استان خبر داد و اضافه کرد: این برنامه‌ها شامل جلسات نقد و بررسی کتاب، جلسات قصه‌گویی، جمع‌خوانی، بلندخوانی، رونمایی از کتاب به صورت روتین بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با بیان اینکه ۱۹۷ نفر از نابینایان عضو کتابخانه نابینایان استان هستند، ادامه داد: با پیگیری‌های انجام شده در آینده نزدیک نیز شاهد افتتاح بخش ناشنوایان در یکی از کتابخانه‌های عمومی استان خواهیم بود.

عبدالملکی، با بیان اینکه اجرای 313 عنوان برنامه در هفته کتاب در استان پیش‌بینی شده است، اذعان کرد: افتتاح سالن مطالعه vip در سقز، اختصاص یک دستگاه اتوبوس برای کتابخانه سیار، برگزاری ۸۸ نشست کتابخوانی، برگزاری ۶۰ نشست نقد و بررسی کتاب، رونمایی از 6 عنوان کتاب، برگزاری ۱۸ مسابقه فرهنگی، برگزاری 30 نمایشگاه و فروشگاه کتاب، اجرای ۲۰۱ برنامه جمع خوانی، بلندخوانی، قصه‌گویی از جمله این برنامه‌ها است.

وی همچنین افتتاح بخش کودک کتابخانه شهید بهشتی دیواندره، افتتاح نخستین کتابخانه سیار مشارکتی ایران در قروه، افتتاح بخش کتاب خطی، سنگی و سربی در کتابخانه شهید برهان عالی شهرک بهاران سنندج، بازگشایی کتابخانه ماموستا هژار سنندج و افتتاح کتابخانه در روستای تنگیسر، عضویت رایگان در تمام کتابخانه‌های عمومی استان در روز ۲۵ آبان‌ماه جاری، بخشودگی جرایم دیرکرد کتاب‌ها، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا را از دیگر برنامه‌های اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان کردستان در بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

بیست و هفتمین دوره هفته کتاب از ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.


کد مطلب: 283314

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/tolidi/283314/کتابخانه-های-عمومی-کردستان-میزبان-۳۱۳-برنامه-هفته-کتاب

ایبنا
  http://www.ibna.ir