در آیین تکریم و تجلیل از فعالان حوزه کتابخوانی خراسان شمالی عنوان شد؛

فعالیت‌های کتابخوانی در روستاها به یک جریان بزرگ فرهنگی تبدیل شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی گفت: فعالیت‌ها و اقدامات در حوزه کتاب و کتابخوانی در روستاها به جریان بزرگ فرهنگی در استان تبدیل شده است.
فعالیت‌های کتابخوانی در روستاها به یک جریان بزرگ فرهنگی تبدیل شده است
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خراسان شمالی، حسین فرخنده در آیین تکریم و تجلیل از فعالان حوزه کتابخوانی استان، افزود: فعالیت‌های کتابخوانی در روستاها نشانگر هویت فرهنگی آن روستاست و گام مهمی در توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه توسعه زیرساختی و فعالیت‌های نرم اقدامات خوبی انجام شده که بیشتر این فعالیت‌ها رنگ و بوی مردمی داشته است، اظهار کرد: برگزاری جشنواره‌های روستای دوستدار کتاب جریان بسیار خوب فرهنگی را در کل کشور به ویژه در استان ما به همراه داشته و عناوینی که روستاهای ما در این جشنواره از آن خود کرده‌اند، شور و شوق زایدالوصفی را به وجود آورده است که نشان دهنده توجه به ترویج فرهنگ مطالعه است.

وی به راه‌اندازی و بهره‌برداری از 20 کتابخانه روستایی و شهری در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: این مهم اثرات بسیار مطلوبی در توسعه پایدار استان و تحول خوبی در عرصه افزایش فضای مطالعه کتاب داشته است.

فرخنده، فعالیت‌های مردمی در حوزه کتابخوانی در روستاها را قابل تقدیر دانست و به برگزیده شدن روستای بزنج اسفراین در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب اشاره کرد و گفت: فضای خوبی در روستا به وجود آمده است که مردم به صورت خودجوش در راستای احداث کتابخانه تلاش کرده‌اند که این امر تبدیل به یک جریان خوب فرهنگی در استان و روستاها شده است.

فرخنده، در ادامه فعالیت‌ها و اقدامات دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان را نیز در حوزه کتابخوانی قابل تقدیر دانست و از برپایی اولین جشنواره استانی روستاهای دوستدار کتاب استان 24 آبان‌ماه جاری همزمان با روز کتاب و کتابخوانی در روستای ارکان خبر داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی در خاتمه با بیان اینکه مقوله کتاب و کتابخوانی یک بحث میان بخشی است و نیازمند حمایت همه جانبه است، خاطرنشان کرد: می‌بایست همه دستگاه‌های اجرایی در این راستا تلاش کنند تا شاهد توسعه و ترویج هر چه بیشتر فضای‌های مطالعه و ترویج آن در استان باشیم.

علی محمدجهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی نیز با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی شاید آنطور که باید و شاید شناخته شده نیست، افزود: با همه این اوصاف، در مدت مسولیت بنده در اداره‌کل کتابخانه‌های استان، 60 باب کتابخانه و 60 مرکز فرهنگی به بهره‌برداری رسیده و عضویت اعضای کتابخانه‌ها به 50 هزار نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی در بخش تعداد اعضای کتابخانه و امانت کتاب جزو سه استان اول کشور به شمار می‌رود، گفت: سال گذشته در سرانه فضای کتابخانه‌ای هم در رتبه نخست بودیم، اما با توجه به ساخت کتابخانه‌ای بزرگ در یزد، در این بخش هم جزو سه استان اول قرار گرفته‌ایم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان شمالی در ادامه با اشاره به برنامه‌های هفته کتاب از بهره‌برداری از کتابخانه مرزی رباط در شهر شیروان خبر داد و افزود: کتابخانه روستای خرق در فاروج، کتابخانه «نیکتا قوامی» در روستای بزنج شهر اسفراین، کتابخانه جوشقان، کتابخانه شهید چمران شهر درق، دشت، چهاربید، قره مصلی و کتابخانه روستای تازه قلعه هم از دیگر پروژه‌هایی است که در هفته کتاب افتتاح خواهد شد.

در پایان این مراسم از کتابداران و کتابخوانان برتر استان تقدیر شد.

معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره استانی «هنرمندان دوستدار کتاب» در خراسان شمالی
خبر دیگر از برنامه‌های مرتبط با هفته کتاب در خراسان شمالی اینکه، داوری آثار رسیده به دبیرخانه نخستین جشنواره استانی «هنرمندان دوستدار کتاب » ویژه هنرمندان روستاها و عشایر خراسان شمالی با حضور معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجام و آثار منتخب این جشنواره مشخص و معرفی شدند.

رضا رضایی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی گفت: نخستین جشنواره استانی هنرمندان دوستدار کتاب در حوزه روستایی با محوریت روستای ارکان که در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در سال 97 به عنوان روستای منتخب کشوری انتخاب شده بود برگزار خواهد شد.

وی افزود تا کنون 68 اثر از  48 نفر از هنرمندان سراسر استان به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده و 19 نفر و 19 اثر به عنوان آثار منتخب هنرمندان دوستدار کتاب با موضوع توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه توسط داوران جشنواره انتخاب و معرفی شد.


* گلیم بافی و قالیبافی:
«مریم گریوانی» به عنوان نفر اول برگزیده، « عصمت رجبی» رتبه دوم  و «محبوبه نعمتی» و »حسین خسروی» نیز به طور مشترک حایز رتبه سوم شدند.

* عروسک بافی:
«مرضیه نجفی»  رتبه اول، «زهره فرخی» رتبه دوم  و «عفت صفاری» نیز به عنوان رتبه سوم این بخش از جشنواره معرفی شد.

*نقاشی روی پارچه:
«فاطمه رضایی» حایز رتبه اول، «زهرا ایمانی» حایز رتبه دوم و «فاطمه عزیزی» و «رقیه پاکدین» نیز به تشخیص داوران به عنوان رتبه های سوم اعلام شدند.

*نقاشی روی کاغذ:
در این بخش «اشرف ارحامی» نفر اول، «مهدیه فرحدل» و «محدثه فرحدل» به طور مشترک رتبه دوم و «زهرا حسین زاده» هم رتبه سوم را کسب کرد.

*بخش آزاد:
 «معصومه عباس‌زاده» نفر اول، «رستمی و خطی» نفر دوم  و «وجیهه اسفیدانی» و «زهرا مرحمتی» نیز هر دو سوم شدند.

اختتامیه این جشنواره 24 آبان ماه مصادف با ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و اله و امام جعفر صادق (ع) در سالن ورزشی روستای ارکان برگزار خواهد شد.
کد مطلب : ۲۸۳۱۶۹
http://www.ibna.ir/vdcg3w9xyak97q4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما