کتاب «چالش‌های علمی کاربرد گیاهان دارویی»، با استناد به برخی از منابع معتبر کهن، درباره امنیت و اثربخشی گیاهان دارویی در درمان بیماری‌ها بحث می‌کند.
نگاهی به چالش‌های استفاده از گیاهان دارویی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مباحث وابسته به گياهان دارویی و داروهای گياهی از بحث‌انگيزترين و پرجاذبه‌ترين موضوعات مربوط به علوم پزشکی در دهه‌های اخير بوده است. در یک‌سو، افرادی وجود دارند که درمان هر بيماری را در داروهای گياهی يافته‌اند و معتقدند داروها منشأ طبيعی داشته و لذا با طبیعت بدن انسان همخوانی دارند. در طرف ديگر، عده‌ای بر اين باور هستند که گياهان فاقد اثر هستند و استدلال آن‌ها فقدان اطلاعات مستند علمی در زمينه کاربرد اين داروها يا اثربخشی يک گياه در بيماری‌های مختلف و يا فقدان اطلاعات دارويی گياهی در کتاب‌های مرسوم پزشکان است.
 
 کتاب «چالش‌های علمی کاربرد گیاهان دارویی» اثر مشترک محمد عطار و فاطمه اشرف‌زاده، در روزهای اخیر از سوی انتشارات طب سنتی ایران به بازار نشر عرضه شده است.
 
در مقدمه کتاب درباره هدف از تألیف آن آمده است: «این اثر با هدف رفع نقص‌های آثار کلاسیک طب و داروسازی سنتی تدوین نشده است، بلکه قصد دارد مهم‌ترین و دشوارترین کار در فعالیت علمی که ممکن است سال‌ها طول بکشد، یعنی ساختن و فرموله کردن مسأله علمی را برانگیزد... در این اثر به تعدادی از چالش‌های موجود اشاره خواهد شد. تعدادی از این چالش‌ها سال‌ها پیش به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی به‌صورت پراکنده در آثار متعدد ذکر شده است. در این اثر، ضمن گردآوری این چالش‌ها، پیشنهاداتی برای تحقیقات بیشتر یا راهکارهای کاربردی ارائه شده است.»
 
نخستین چاپ کتاب «چالش‌های علمی کاربرد گیاهان دارویی» در 81 صفحه به بهای 10 هزار تومان از سوی انتشارات طب سنتی ایران راهی بازار نشر شده است.
کد مطلب : ۲۸۲۱۴۸
http://www.ibna.ir/vdcc0iqi42bq4s8.ala2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما