رییس شورای انجمن معلمان زبان ادبیات فارسی خوزستان:

واژه‌ها نزد حافظ مانند دانه‌های یاقوت معنی می‌آفرینند

رئیس شورای انجمن معلمان زبان ادبیات فارسی خوزستان گفت: واژه‌ها نزد حافظ همچون دانه‌های یاقوتی هستند که هنرمندانه آنها را کنار هم چیده و یک دنیا معنی آفریده است.
واژه‌ها نزد حافظ مانند دانه‌های یاقوت معنی می‌آفرینند
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در خوزستان، حسن گرمسیری با بیان این مطلب گفت: حافظ در کلامش ویژگی‌هایی دارد که ما به دنبال بیان آن هستیم که چرا سخن حافظ از قرن هشتم تاکنون ماندگار مانده است.

وی با بیان اینکه حافظ و سعدی از جمله شاعران منحصر به فردی بودند که در زمان خودشان به شهرت رسیدند، تصریح کرد: حافظ پژوهان به دنبال کشف راز کلام پر ایهام و معنادار این شاعران هستند و علت تفال گرفتن از حافظ همین چندگانگی معنایی، در کلام لسان الغیب است.

گرمسیری استفاده از مضامین عالی و عرفانی را از دیگر ویژگی های حافظ برشمرد و گفت: به کاربردن کلمات به جا و درست، مطابق با میل مردم سخن گفتن و دغدغه مندی مردم از مشخصه‌هایی است که در تمام ابیات، مصرع‌ها و غزلیات حافظ مشاهده می‌شود.

این مدرس دانشگاه در پایان یادآور شد: انجمن معلمان زبان و ادبیات فارسی خوزستان بر اساس برنامه‌ریزی‌های توالی، هر سال برای مشاهیر ادبیات برنامه برگزار می‌کنند و امسال نیز به مناسبت بزرگداشت حافظ، همایشی با محوریت «راز کلمات در سخنان حافظ» را روز گذشته 19 مهرماه در سالن اجتماعات دبستان معرفت اجرا کرد.
کد مطلب : ۲۸۱۸۷۲
http://www.ibna.ir/vdcfeyd00w6dcca.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما