کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ضرابی‌زاده در رونمایی از کتابش:

«ساجی» قربانی گرانی کاغذ شد

«ساجی» چند قدم جلوتر از «دختر شینا» و «گلستان یازدهم» است

22 مرداد 1398 ساعت 12:19

نویسنده کتاب «ساجی» با اذعان به اینکه سطور کتابش بیشتر از حد استاندارد است و به جای ۶۰۰ صفحه در ۳۲۰ صفحه منتشر شده است، گفت: این فشرده‌سازی صفحات، به‌خاطر گرانی کاغذ، اتفاق افتاد؛ با این هدف که مردم بتوانند آن را تهیه کنند و بخوانند‌!


به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در همدان، کتاب «ساجی» خاطرات نسرین باقرزاده، همسر شهید بهمن باقری است که توسط بهناز ضرابی‌زاده، نویسنده کتاب «دختر شینا» و «گلستان یازدهم» نوشته شده است.

ضرابی‌زاده معتقد است که این کتاب چند قدم جلوتر از کتاب‌های قبلی او و روایتی عاشقانه است در دل جنگ.

نویسنده «ساجی» در مراسم رونمایی از کتاب «ساجی» در همدان درباره انگیزه‌اش از نوشتن چنین اثری گفت: هر وقت کتاب «جنگ و صلح» را می‌خواندم، افسوس می‌خوردم که خرمشهری را داریم که پر از پتانسیل نوشتن است اما هنوز چنین اثری درباره آن خلق نشده است.وی اضافه کرد: از طریق دوستی متن تایپ‌شده حاصل از ۲۰ ساعت مصاحبه با خانم نسرین باقرزاده به دستم رسید. ولی دو خاطره جالب انگیزه من برای نوشتن این شد: اول اینکه خانم باقرزاده از یک خانواده پرجمعیت بود و شخصیت‌های مختلفی در خاطرات ایشان وجود داشت و به‌خصوص ازدواج با شهید بهمن باقری که حاصل عشق بود. و دوم خرمشهری بودن آنها؛ چراکه سال‌ها میخواستم درباره خرمشهر بنویسم از سقوط تا آزادی آن.

ضرابی‌زاده گفت: در خاطراتی که به دستم رسید، بخش اول تقریباً وجود داشت؛ اما قسمت دوم که مربوط به سقوط و آزادی خرمشهر است، وجود نداشت به همین دلیل با خانم باقرزاده تماس گرفتم و ۷۰ ساعت دیگر به مصاحبه‌ها افزوده شد.

این نویسنده که به‌تازگی به عنوان مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان معرفی و مشغول به فعالیت شده است، ادامه داد: من با این کتاب زندگی می‌کردم و فکر می‌کردم در این کتاب من، نسرین باقرزاده هستم و اتفاقات مربوط به من است. به همین دلیل فکر می‌کنم این کتاب نسبت به «دختر شینا» و «گلستان یازدهم» چند قدم جلوتر است.


وی گفت: در این کتاب سطرهای هر صفحه بیشتر از استاندارد است و به صورت فشرده مطالب قرار داده شده است و یک کتاب ۶۰۰ صفحه‌ای به یک کتاب ۳۲۰ صفحه‌ای تبدیل شد. این اتفاقی بود که به‌خاطر گرانی کاغذ سر «ساجی» طفلک آمد تا مردم بتوانند آن را تهیه کنند و بخوانند‌!

باقرزاده با بیان اینکه پس از کمی استراحت جلد دوم «ساجی» را هم به چاپ خواهد رساند، گفت: به این دلیل که همزاد‌پنداری زیادی با شخصیت‌های کتابم دارم، پس از نوشتن هر کتاب مدتی بیمار می‌شوم و نیاز است که مدتی بگذرد و جلد دوم آن را نیز آماده کنم.

یادآوری می‌شود، «ساجی» خاطرات نسرین باقرزاده، همسر شهید بهمن باقری است که پس از ۹۰ ساعت مصاحبه، سفرهای متعدد به خرمشهر، هزاران عکس و پژوهش‌های فراوان طی سه سال نوشته شده‌ است. این کتاب توسط انتشارات سوره‌مهر منتشر شده و قیمت روی جلد آن ۳۵ هزار تومان است.
 

دختر شینا، گلستان یازدهم، مرغ شل، بابای 9 سالگی، اسم عروسکی، آخرین تکه نان، سیب آرزو، گنجشک سبز آبی، خمپاره‌های سرگردان، تکه عکس برادر، دو ابراهیم، محله حاجی از دیگر آثار نویسنده این خاطرات است.


کد مطلب: 279488

آدرس مطلب :
http://www.ibna.ir/fa/tolidi/279488/ساجی-قربانی-گرانی-کاغذ

ایبنا
  http://www.ibna.ir