ضرابی‌زاده در رونمایی از کتابش:

«ساجی» قربانی گرانی کاغذ شد

نویسنده کتاب «ساجی» با اذعان به اینکه سطور کتابش بیشتر از حد استاندارد است و به جای ۶۰۰ صفحه در ۳۲۰ صفحه منتشر شده است، گفت: این فشرده‌سازی صفحات، به‌خاطر گرانی کاغذ، اتفاق افتاد؛ با این هدف که مردم بتوانند آن را تهیه کنند و بخوانند‌!
«ساجی» قربانی گرانی کاغذ شد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در همدان، کتاب «ساجی» خاطرات نسرین باقرزاده، همسر شهید بهمن باقری است که توسط بهناز ضرابی‌زاده، نویسنده کتاب «دختر شینا» و «گلستان یازدهم» نوشته شده است.

ضرابی‌زاده معتقد است که این کتاب چند قدم جلوتر از کتاب‌های قبلی او و روایتی عاشقانه است در دل جنگ.

نویسنده «ساجی» در مراسم رونمایی از کتاب «ساجی» در همدان درباره انگیزه‌اش از نوشتن چنین اثری گفت: هر وقت کتاب «جنگ و صلح» را می‌خواندم، افسوس می‌خوردم که خرمشهری را داریم که پر از پتانسیل نوشتن است اما هنوز چنین اثری درباره آن خلق نشده است.


وی اضافه کرد: از طریق دوستی متن تایپ‌شده حاصل از ۲۰ ساعت مصاحبه با خانم نسرین باقرزاده به دستم رسید. ولی دو خاطره جالب انگیزه من برای نوشتن این شد: اول اینکه خانم باقرزاده از یک خانواده پرجمعیت بود و شخصیت‌های مختلفی در خاطرات ایشان وجود داشت و به‌خصوص ازدواج با شهید بهمن باقری که حاصل عشق بود. و دوم خرمشهری بودن آنها؛ چراکه سال‌ها میخواستم درباره خرمشهر بنویسم از سقوط تا آزادی آن.

ضرابی‌زاده گفت: در خاطراتی که به دستم رسید، بخش اول تقریباً وجود داشت؛ اما قسمت دوم که مربوط به سقوط و آزادی خرمشهر است، وجود نداشت به همین دلیل با خانم باقرزاده تماس گرفتم و ۷۰ ساعت دیگر به مصاحبه‌ها افزوده شد.

این نویسنده که به‌تازگی به عنوان مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان معرفی و مشغول به فعالیت شده است، ادامه داد: من با این کتاب زندگی می‌کردم و فکر می‌کردم در این کتاب من، نسرین باقرزاده هستم و اتفاقات مربوط به من است. به همین دلیل فکر می‌کنم این کتاب نسبت به «دختر شینا» و «گلستان یازدهم» چند قدم جلوتر است.


وی گفت: در این کتاب سطرهای هر صفحه بیشتر از استاندارد است و به صورت فشرده مطالب قرار داده شده است و یک کتاب ۶۰۰ صفحه‌ای به یک کتاب ۳۲۰ صفحه‌ای تبدیل شد. این اتفاقی بود که به‌خاطر گرانی کاغذ سر «ساجی» طفلک آمد تا مردم بتوانند آن را تهیه کنند و بخوانند‌!

باقرزاده با بیان اینکه پس از کمی استراحت جلد دوم «ساجی» را هم به چاپ خواهد رساند، گفت: به این دلیل که همزاد‌پنداری زیادی با شخصیت‌های کتابم دارم، پس از نوشتن هر کتاب مدتی بیمار می‌شوم و نیاز است که مدتی بگذرد و جلد دوم آن را نیز آماده کنم.

یادآوری می‌شود، «ساجی» خاطرات نسرین باقرزاده، همسر شهید بهمن باقری است که پس از ۹۰ ساعت مصاحبه، سفرهای متعدد به خرمشهر، هزاران عکس و پژوهش‌های فراوان طی سه سال نوشته شده‌ است. این کتاب توسط انتشارات سوره‌مهر منتشر شده و قیمت روی جلد آن ۳۵ هزار تومان است.
 

دختر شینا، گلستان یازدهم، مرغ شل، بابای 9 سالگی، اسم عروسکی، آخرین تکه نان، سیب آرزو، گنجشک سبز آبی، خمپاره‌های سرگردان، تکه عکس برادر، دو ابراهیم، محله حاجی از دیگر آثار نویسنده این خاطرات است.
کد مطلب : ۲۷۹۴۸۸
http://www.ibna.ir/vdcfc1d0cw6deja.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما