با هدف جمع‌آوری آثار مرتبط با دامغان صورت می‌گیرد؛

راه‌اندازی اولین پایگاه دامغان‌شناسی در آینده نزدیک

با مرمت یک خانه قدیمی در مجاورت مسجد تاریخانه، به زودی پایگاه دامغان شناسی با هدف جمع‌آوری کلیه آثار مکتوب و غیرمکتوب مربوط به دامغان راه‌اندازی خواهد شد.
راه‌اندازی اولین پایگاه دامغان‌شناسی در آینده نزدیک
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، در اولین دورهمی رسانه‌ای خانه تسنیم دامغان که با حضور خبرنگاران و اهالی رسانه برگزار شد، کتاب «دختر خوب و پسر خوب» نوشته خلیل هیبتی به حضار اهدا شد.
 
حسین خلیل‌نژاد مدیر خانه تسنیم دامغان ابتدا با ارائه توضیحاتی درباره تتاریخچه شکل‌گیری این نهاد، گفت: سازمان مردم نهاد خانه تسنیم دامغان که در سال 96 تحت شماره 278 به ثبت رسیده است، با هدف معرفی میراث فرهنگی و ظرفیت‌های گردشگری، پیگیری صیانت از میراث فرهنگی، شناسایی نقاط آسیب و تهدیدات متوجه میراث فرهنگی و تلاش در جهت کاهش یا رفع آن، فعالیت گسترده خود را در دامغان آغاز کرد.
 
خلیل نژاد در این نشست ضمن تبیین و تشریح فعالیت این سمن گفت: وجه تسمیه «تسنیم» عبارت است از نام چشمه‌ای در بهشت و مخفف عبارت «تاریخانه، سرای نیایش، یکرنگی، مهرورزی» است.
 
مدیر خانه تسنیم با توجه به اینکه رویکرد این سمن استفاده از خرد جمعی و پیشنهادات کارشناسی دیگران است افزود: مثبت‌اندیشی و واقع‌بینی در امور و قدرشناسی از همت تلاشگران عرصه فرهنگ، هنر و علم، جزئی از رویکرد این سازمان مردم نهاد است.
 

وی با توجه به اینکه از اهم اقدامات صورت گرفته در سال 96 و 97 نام برد اضافه کرد: تجلیل از زحمات 50 ساله نویسنده دامغانی رحمت الله نجاتی و همکاری در برگزاری مراسم بزرگداشت نویسنده و فرهیخته دامغانی حسن ذوالفقاری از دیگر اقدامات خانه تسنیم دامغان است.
 
خلیل نژاد یادآور شد: بازسازی و مرمت خانه‌ای قدیمی در مجاورت مسجد تاریخانه که نام خانه تسنیم بر آن نامگذاری شده در آینده‌ای نه چندان دور به پایگاه دامغان شناسی و محلی برای جمع‌آوری کلیه آثار مکتوب و غیرمکتوب مربوط به دامغان جهت دسترسی پژوهشگران این عرصه تبدیل خواهد شد.
 
مدیر خانه تسنیم سپس افزود: تجدید چاپ و رونمایی از کتاب «تاریخ شش هزار ساله دامغان» تالیف مرحوم محمد علی طاهریا بعد از 50 سال از دیگر اقدامات این سازمان مردم نهاد بود.
 
خلیل نژاد یادآور شد: اقدام مهم فرهنگی دیگری که صورت گرفت «طرح هزار کودک هزار لبخند» بود که در آن هزار کودک کم‌برخوردار از نظر مالی و اقتصادی که عمدتاً در مدارس جنوب شهر دامغان و روستاها بودند، با اجرای برنامه‌های شاد و بازدید از آثار تاریخی شهرستان و با روش‌های پیشگیری از آسیب به این آثار توسط کارشناسان مربوطه آشنا شدند که در پایان به همگی دانش آموزان یک جلد کتاب «دختر خوب و پسر خوب» نوشته خلیل هیبتی که مجموعه ای از آداب اجتماعی و رفتارهای پسندیده  ویژه دانش آموزان دوره دبستان است، اهدا شد.


در ادامه رضا هوشمند مدیر انتشارات مشق شب و عضو هیئت مدیره خانه تسنیم دامغان گفت: سال گذشته 23 راهنمای گردشگر در این خانه آموزش دیده‌اند و در اسفند ماه هم این دوره در خانه تسنیم دامغان برگزار می‌شود.

وی افزود: تعامل خوبی بین خبرنگاران واهالی رسانه در دامغان برقرار است و امیدواریم خبرنگاران با قلمشان به خانه تسنیم که در واقع یک سازمان مردم نهادی که تلاش دارد در راستای اعتلای فرهنگ و هنر این شهرستان گام بردارد کمک کنند.
کد مطلب : ۲۷۱۷۵۵
http://www.ibna.ir/vdcenz8wnjh8ffi.b9bj.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما