در پی انتشار گزارشی درباره ادعای مولف-ناشری که با چسباندن برچسب روی اطلاعات کتاب مدعی بود کتابش به چاپ 212رسیده است، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی توضیحاتی را برای انتشار در ایبنا ارسال کرد.
مدعی فروش 212هزار نسخه کتاب خود باید پاسخگو باشد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، توضیحات دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی(اداره کتاب) به شرح زیر است:
 
توضیحات دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی درباره ادعای یک ناشر ـ مؤلف
«به‌دنبال درج گزارش مورخ 15/11/97 خبرگزاری کتاب (ایبنا) درباره ادعا فروش 212 هزار نسخه از یک کتاب به آگاهی می‌رساند:

ـ فرآیند صدور مجوز اعلام وصول کتاب در سامانه قدیم صدور مجوز، دارای اشکالاتی بود و امکان کنترل ترتیب و تعداد نوبت چاپ کتاب توسط کاربران در آن وجود نداشت که متأسفانه این خلاء موجب سؤاستفاده برخی ناشران و مؤلفان می‌شد. هرچند سؤاستفاده‌کنندگان خود باید پاسخگوی تیراژ و تعداد نوبت‌های چاپ غیرواقعی کتب خود باشند اما دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای رفع این خلاء سامانه جدید خود را به گونه‌ای طراحی نموده است که دیگر امکان صدور مجوز اعلام وصول متعدد در یک روز میسر نیست.

ـ یکی از مشکلات در فرآیند صدور مجوز چاپ و نشر کتاب، پدیده ناشر مؤلف بوده که در سال‌های اخیر متأسفانه به‌طور گسترده‌ای رو به افزایش گذاشته و باعث وقوع تخلفاتی از قبیل کتاب‌سازی، تیراژسازی، و غیره شده بود. دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای مقابله با این پدیده، صدور مجوز برای ناشر مؤلف را به دلیل نداشتن مبنای قانونی متوقف کرده است.

ـ دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی در راستای وظایف ذاتی خود، در اموری که مربوط به حقوق کسب و کار ناشران و بعضا مولفان می‌باشد هیچ گونه دخالتی نمی‌کند و ادعای هماهنگی با مسئولان اداره کتاب واقعیت خارجی ندارد. لذا مولف محترم خود باید پاسخگوی چگونگی چاپ، توزیع و فروش کتاب خود براساس اسناد بازار کسب و کار حوزه کتاب باشد.

دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی»
 
* مشروح گزارش مورد اشاره با عنوان «ادعای فروش 212 هزار نسخه‌ از یک کتاب/ ناشر-مولف: با اداره کتاب هماهنگ بودم!» را اینجا بخوانید.
کد مطلب : ۲۷۱۶۲۲
http://www.ibna.ir/vdchiznii23nq-d.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما