کیومرث جهان‌آرا، جانباز شیمیایی جیرفتی دو سال قبل از جنگ وارد کردستان شد، هشت سال جنگید و سه سال پس از جنگ نیز در جبهه بود. خاطرات او در کتاب «چریک پیر» آمده است.
یادداشت‌های چریک پیر از جنگ
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «چریک پیر»، شامل خاطرات کیومرث جهان‌آرا به قلم سید ولی هاشمی است که به‌تازگی از سوی انتشارات سوره مهر به بازار نشر عرضه شد.
 
به بیان نویسنده، این کتاب شامل 360 صفحه خاطرات در 9 فصل، همراه با مستندات،‌ تصاویر و احکام است. نام کتاب به این دلیل «چریک پیر» انتخاب شد که کیومرث جهان‌آرا جزو معدود افرادی است که دو سال قبل از جنگ وارد کردستان شد، هشت سال جنگید و حتی سه سال پس از جنگ نیز در جبهه بود. او از جوانی یعنی از 23 سالگی وارد جبهه شد و 40 سالگی برگشت. جهان‌آرا که بارها مجروح شده، در عملیات خیبر مجروح شیمیایی شد.
 
در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «بهار سال 1390 بود. مردی که چهره‌اش نشان می‌داد سرد و گرم روزگار را چشیده است، با دو دفتر یادداشت در زیر بغل، به محل کارم آمد. ابتدا اسمم را پرسید، بعد دفتر یادداشت‌هایش را جلویم گذاشت و خودش را این‌چنین معرفی کرد: «کیومرث جهان‌آرا هستم و این دفترها هم یادداشت‌های من از جنگ است.» یادداشت‌هایش را خواندم. با اینکه کاستی‌هایی در آن دیده می‌شد، قابلیت کتاب شدن را داشت. قرار مصاحبه گذاشتم و ایشان خاضعانه و در بیست روز متناوب، به دفتر آمد و مصاحبه را کامل کرد. وقتی صحبت می‌کرد، لهجه‌اش تلفیقی از لهجه مردم کرمان و مردم مشهد بود. مصاحبه‌ها پس از پیاده‌سازی و تدوین، به دفتر یادداشت‌ها تلفیق شد و ثمره آن تلاش شد کتاب چریک پیر.
کیومرث جهان‌آرا که از سال 1358 تا 1370 در بسیاری از مناطق غرب و جنوب کشور، چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن، حضور داشته است، در این مسیر متحمل گرفتاری‌ها و سختی‌های فراوانی شده و از همین‌رو به راستی داستان زندگی این قهرمان خواندنی است.»
 
نخستین چاپ کتاب «چریک پیر» در 388 صفحه با شمارگان یک‌هزار و 250 نسخه به بهای 40 هزار تومان از سوی انتشارات سوره مهر راهی بازار نشر شده است.
کد مطلب : ۲۷۱۴۳۶
http://www.ibna.ir/vdcae6nui49n0y1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما