بزرگداشت محمود زندمقدم، پژوهشگر مردم‌مدار و راوی «حکایت بلوچ» در تالار ایوان شمس برگزار می‌شود.
بزرگداشت محمود زندمقدم در ایوان شمس
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، بزرگداشت محمود زندمقدم، پژوهشگر مردم‌مدار و راوی «حکایت بلوچ» دوشنبه 24 دی‌ماه ساعت 14 تا 19 برپا در تالار ایوان شمس برگزار می‌شود.
 
محمود زند مقدم، متولد ۱۳۱۷، با مدرک «دکترای برنامه‌ریزی منطقه‌ای» از انگلیس، سفرهای خود به بلوچستان را از ۱۳۴۲ شروع کرد. اول‌ بار به درخواست سازمان برنامه ‌و بودجه برای بررسی وضع درآمد و هزینه‌ خانوار بلوچ. بعدها شد رئیس دفتر برنامه‌ و بودجه در زاهدان و رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های خلیج فارس و دریای عمان و باقی سال‌های زندگی را با هزینه‌ی شخصی در سفر به بلوچستان گذراند.


روایت این سفرها را در هفت جلد با نام «حکایت بلوچ» نوشته است که شاهرخ مسکوب درباره‌اش چنین می‌گوید: «محمود زند مقدم همچنان که چشم و گوش بسته‌ی مرا به زندگی و مردم سرزمینی از این آب و خاک باز می‌کند، با تخیل ورزیده و دورپروازش ذهن خواب‌زده‌ی خواننده‌ای مانند مرا نیز بیدار می‌کند. من درباره‌ی هیچ کجای ایران گزارشی به این پایه و مایه، که باید حاصل چندین و چند سال کار باشد، ندیده‌ام. حیف از چنین کاری که غریب افتاده و انگار کمتر کسی از وجود آن خبر دارد چون با هر کسی صحبت کردم یا کتاب را نمی‌شناخت یا فقط اسمی از آن شنیده بود.»
کد مطلب : ۲۷۰۳۱۱
http://www.ibna.ir/vdcb8gb58rhbzfp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما