کتاب «تاریخ تحلیلی صدر اسلام»، ضمن بیان تاریخ پیامبر (ص) از ولادت تا تشکیل حکومت، نگاهی نیز به حکومت امیرالمومنین علی (ع) و مقتضیات زمان امام حسن (ع) و امام حسین (ع) دارد. این کتاب دانشگاهی در روزگاری که شمارگان کتاب‌ها پایین است با شمارگان 10 هزار نسخه‌ای به چاپ شصتم رسید.
چاپ شصتم «تاریخ تحلیلی صدر اسلام» با شمارگان 10 هزار نسخه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «تاریخ تحلیلی صدر اسلام» نوشته محمد نصیری که یک کتاب دانشگاهی است، در روزهای اخیر برای شصتمین بار از سوی دفتر نشر معارف، چاپ و روانه بازار نشر شد.
 
«مباحث مقدماتی تاریخ»، «جهان در آستانه بعثت»، «تاریخ پیامبر اسلام ولادت بعثت و دعوت»، «تاریخ پیامبر اسلام هجرت و حکومت»، «از سقیفه تا قتل عثمان»، «نگاهی به حکومت امام علی بن ابی‌طالب علیه‌السلام» و «امام حسن و امام حسین و مقتضیات زمان»، هفت فصل این کتاب است.
 
در بخشی از مقدمه کتاب آمده است: «سخن از اعتبار و ارزش تاریخ و میزان تاثیر آن بر زندگی فردی و جهت‌گیری‌های اجتماعی و نیز امکان بهره‌گیری از آن در سامان بخشیدن به زندگی حال و آینده انسان، سخن تازه‌ای نیست، چنانکه نقش فرازمند دانستنی‌های تاریخی در فهم و دریافت بسیاری از علوم و معارف دیگر نیز نیازمند گفت‌وگوی فراوان نمی‌باشد. آنچه در این میان اهمیت فراوان دارد از یک‌سو توجه به برخی برهه‌های تاریخی، جریانات و پدیده‌های خاص است که در بستر زمان‌های بسیار دور پدید آمده، اما همواره و تاکنون بر شکل‌گیری حوادث بعدی، برآمدن اندیشه‌ها، ساخت‌وساز فرهنگ‌ها و آداب و سنن و پیدایش فرق و مذاهب و جنبش‌های فکری و نظریه‌ها تاثیر گذاشته است. از سوی دیگر توجه به اسلام و تاریخ آن، رکن اصلی هویت 1400 ساله ایرانی است. تاریخ صدر اسلام با چنین نگاهی، اهمیت دوچندان می‌یابد و به هر میزان که بتوان به سرچشمه نزدیک شد و منابع و متون اصلی را بررسی کرد، زلالی و سودمندی بیشتری می‌توان امید داشت.»
 
شصتمین چاپ کتاب «تاریخ تحلیلی صدر اسلام» در 312 صفحه با شمارگان 10 هزار نسخه به بهای 14 هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف راهی بازار نشر شده است.
 
 
کد مطلب : ۲۷۰۰۲۲
http://www.ibna.ir/vdcauwnuu49n0w1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما