میثاق‌نامه یک صنف دیگر برای ترویج کتابخوانی؛

شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز اعلام موجودیت کرد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از راه‌اندازی «شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز» خبر داد.
شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز اعلام موجودیت کرد
به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در فارس، صابر سهرابی با اشاره به فعالیت‌ها و طرح‌های گسترده شیراز برای حضور جدی در پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران، گفت: اقشار مختلف جامعه، اصناف و موسسات مردم نهاد در شیراز برای پیشبرد راهبردها و چشم انداز توسعه کتابخوانی فعالیت‌های گسترده ای به انجام می‌رسانند.

وی با بیان اینکه پیش از این شبکه‌های «نامه رسانان دوستدار کتاب»، «آتش نشانان دوستدار کتاب»، «کودکان دوستدار کتاب» و «ورزشکاران دوستدار کتاب» راه‌اندازی شده و فعالیت‌های خود را آغاز کرده است، گفت: از همین گذر برای ایجاد بسترهای لازم و حرکت هماهنگ به منظور تروبج کتابخوانی با باورِ عمیق به اثرمسلم و بی‌بدیلِ این موضوع در زندگی بهترِ شهروندان، «شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز» با امضای یک میثاق‌نامه راه‌اندازی شد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس افزود: امضاکنندکان این میثاق‌نامه تاکنون در زمینه ترویج کتابخوانی و ایجاد فضای کتابخوانی، فعالیت‌هایی را به انجام رسانده‌اند اما این شبکه تلاش خواهد کرد این برنامه‌ها را منسجم‌تر کند.
 

سهرابی تأکید کرد: گرچه امضای میثاق‌نامه «شبکه کافه‌ها و رستوران‌های دوستدار کتاب شیراز» از نظر قانونی تعهدی ایجاد نمی‌کند اما اعضاء هم پیمان می‌شوند با اجرای برخی طرح‌ها در توسعه فرهنگ کتابخوانی، تلاش خود را بیش از پیش به کار گیرند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: تلاش برای توسعه کتابخوانی در کافه و رستوران با فضاسازی در دکوراسیون داخلی، فراهم کردن شرایط برگزاری رویدادهای فرهنگی در حوزه کتابخوانی از جمله رونمایی، نقد کتاب و نشست‌های تخصصی، ایجاد کتابخانه با محور «کتاب در گردش» در رستوران‌ها و کافه‌ها و برنامه‌ریزی برای هر گونه فعالیت و اقدام مؤثری که منجر به ایجاد تعامل بیشتر و هم‌افزایی با سایر اعضای شبکه در زمینه کتابخوانی شود، از جمله مفاد این میثاق نامه است.

وی ادامه داد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس و دبیرخانه پایتخت کتاب ایران در شیراز نیز بسترهای لازم را به اقتضاء برنامه‌ها و طرح‌ها برای اعضای این شبکه فراهم خواهد کرد.

سهرابی در عین حال عنوان کرد: تاکنون رستوران‌ها و کافه‌هایی همچون «هفت خوان، صوفی، قوام، اجاق و آتش، بالو (واقع در سنگ سیاه)، خانه سنتی ستایش، قهوه گذر، کافه کتاب رومی، کافه گالری سروناز، کافه خیابون، کافه لحظه، کافه کتاب راز و ماز» با امضای این میثاق‌نامه به شبکه یادشده پیوسته‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تأکید بر اینکه شیراز در سال جاری یکی از نامزدهای اصلی پایتخت کتاب خواهد بود، یادآور شد: علاوه بر شیراز و شهرهای اوز و صدرا که سال‌های گذشته عنوان شهرهای خلاق کتابخوانی را کسب کرده بودند، امسال چند شهر دیگر استان فارس نیز برنامه‌های مؤثری را تدوین کرده و حضور پررنگی در پنجمین جشنواره پایتخت کتاب ایران خواهند داشت.
کد مطلب : ۲۶۹۹۲۱
http://www.ibna.ir/vdcgxy9xqak93y4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما