محمدرضا شمس، نویسنده کتاب «ل بازیگوش» گفت: تلاش کردم در قالب یک داستان جذاب، کودکان را با حروف الفبا آشنا کنم و به آنها بیاموزم که حرف «ل» در ساختن چه کلماتی یا در اسم چه حیواناتی به‌کار رفته است.
محمدرضا شمس با «ل بازیگوش» سراغ کودکان رفت
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) محمدرضا شمس، نویسنده کتاب «ل بازیگوش» گفت: آموزش غیرمستقیم تاثیر زیادی روی بچه‌ها دارد و می‌توان با این روش مفاهیم و مهارت‌های مختلف را به کودکان آموخت. بر این اساس در کتاب «ل بازیگوش» تلاش کردم در قالب یک داستان جذاب، کودکان را با حروف الفبا آشنا کنم و به آنها بیاموزم که حرف «ل» در ساختن چه کلماتی یا در اسم چه حیواناتی به‌کار رفته است.
 
این نویسنده ادامه داد: من در حال نوشتن مجموعه‌ای با عنوان «قصه‌های الفبا» هستم که به‌زودی از سوی نشر هوپا منتشر می‌شود. در این مجموعه برای 32 حرف الفبا داستان‌هایی نوشته‌ام که به کودکان کمک می‌کند تا شکل حرف مورد نظر و کلماتی را که با آن حرف ساخته می‌شود، راحت‌تر به ذهن‌شان بسپارند.
 
شمس توضیح داد: در این مجموعه از چند جنبه به حروف نگاه شده است که از آن جمله می‌توان به شکل حروف اشاره کرد. مثلا «ل» می‌تواند تبدیل به عصا، «ی» می‌تواند تبدیل به قایق و «و» می‌تواند تبدیل به سوزن شود. یا حروفی که می‌توانند به شکل حیوان درآیند مثلا «ل» می‌تواند به «لولو» تبدیل شود. همچنین صداهایی که می‌تواند از حروف تولید شود مورد توجه قرار گرفته است مانند صدای حیوانات یا وسایل مختلف. از سویی دیگر تصویرگری این گونه آثار نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا بسیاری از مفاهیم از طریق تصویر به کودکان و خردسالان منتقل می‌شود.
 
وی در ادامه درباره چرایی انتخاب حرف «ل» را از بین حروف الفبا برای نگارش این کتاب، گفت: به نظرمن در بین حروف الفبا «ل» شیطنت بیشتری دارد و می‌توان قصه‌های جذاب‌تری درباره آن نوشت. از سویی دیگر باتوجه به اینکه امروزه معمولا بچه‌ها علاقه زیادی به ژانر ترس و وحشت دارند، حرف «ل» این قابلیت را دارد که در این ژانر مطلبی درباره‌اش نوشته شود.
 
شمس ادامه داد: اما به دلیل اینکه داستان «ل بازیگوش» برای گروه سنی خردسال نوشته شده تلاش کردم تا حدودی طنز را با وحشت درآمیزم تا بچه‌ها احساس ترس و وحشت نکنند.
 
نویسنده «عمه گیلاس»  گفت: آموزش حروف الفبا به شکل کلاسیک برای بچه‌ها خسته کننده است، درحالی‌که آموزش این حروف در قالب شعر و داستان و به صورت غیرمستقیم می‌تواند آنها را در ذهن کودک ماندگار کند.
 
واحد کودک و نوجوان انتشارات افق کتاب «ل بازیگوش» را در قالب 24 صفحه با شمارگان سه هزار نسخه و قیمت پنج هزار تومان منتشر کرده است.
 
برای اطلاعات بیشتر به نشانی زیر مراجعه کنید:
کد مطلب : ۲۲۶۲۴۷
http://www.ibna.ir/vdcayinu049nuu1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما