غلامرضا فدایی، پیشکسوت حوزه کتابداری معتقد است تا هویت، اصول و مبانی علم اطلاعات و دانش‌شناسی مشخص نشود، نمی‌توان با قاطعیت درباره آن سخن گفت. پس ضرورت دارد هویت حرفه‌ای کتابداران مورد بازبینی قرار گیرد.
فدایی: هویت حرفه‌ای کتابداران باید مورد بازبینی قرار گیرد/ بسیاری از کتابداران گوشه‌گیر شده‌اند
غلامرضا فدایی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)  درباره مهم‌ترین چالش‌های پیش روی حوزه کتابداری گفت: حوزه کتابداری که امروزه آن را با نام علم اطلاعات و دانش‌شناسی می‌شناسند به این معناست که افرادی تربیت شوند تا علاوه بر شاغل شدن در کتابخانه‌ها و ارائه خدمات و مشاوره پژوهشی، خودشان نیز صاحب فکر باشند؛ با روشن شدن اهمیت این موضوع، ضرورت پیدا کرد که این حوزه دارای اصول، مبانی و نظریه باشد به همین دلیل در حوزه دانشگاه مطرح شد.

وی با اشاره به تصور عمومی از حوزه کتابداری عنوان کرد: وقتی نام این رشته مطرح می‌شود، عموم جامعه موضوع کتاب و کتابخوانی را متصور می‌شوند اما این موضوع حداقل رسالت یک کتابدار است. کتابدار یک فرد عالم و دانشمند است که با مشاوره تخصصی و قدرت تجزیه و تحلیل خود، به روند پژوهش محققان کمک می‌کند.

فدایی با ابراز تأسف از این‌که ما در سطوح کلان حوزه اطلاع رسانی مشاوران پژوهشی نداریم، اظهار کرد: در کشور ما بسیاری از تصمیمات مدیران به صورت آنی انجام شده و کمتر مستند به اسناد و سوابق بوده است؛ این در حالی است که مدیر واقعی باید با توجه به سوابق موجود و سازماندهی شده که به سرعت می‌تواند آن را در اختیار داشته باشد، صحبت می‌کند و همین موضوع یکی از ابعاد گسترده این رشته و حرفه را نشان می‌دهد.

این پیشکسوت کتابداری با اشاره به نقش کتابدارن در ارتقاء فرهنگ عمومی جامعه، گفت: ما در عرصه فرهنگ عمومی همواره از کاستی‌های موجود نالانیم در حالی که ما قشر عظیمی از کتابداران را داریم که با جامعه در ارتباط هستند و اگر آموزش و هدایت صحیحی درباره ایشان به کار بسته شود، می‌تواند باعث تحولی عظیم در فرهنگ عمومی کشور شود.

وی عنوان کرد: موضوع هویت حرفه‌ای کتابداران دغدغه همیشگی من در حوزه کتابداری بوده است، به‌طوری‌که از سالیان گذشته تا کنون درباره این موضوع سخنرانی‌ها، مقالات و تألیفات بسیاری داشته‌ام و معتقدم هویت، اصول و مبانی این حوزه مشخص نشود، نمی‌توان با قاطعیت درباره آن سخن گفت.

فدایی درباره دغدغه خود درباره هویت حرفه‌ای کتابداران توضیح داد: یک بعد آن به خود کتابدارن بازمی‌گردد؛ چراکه به نظر می‌رسد کتابداران ما بی‌حال، منزوی و گوشه‌گیر هستند. از طرف دیگر نیز نظام کلی ما، مقامات و مسئولان مربوطه، آن شناخت کلی و لازم را نسبت به این حوزه ندارند.

وب افزود: همین موضوع این ضرورت را ایجاب می‌کند تا هویت حرفه‌ای کتابداران مورد بازبینی قرار گیرد و کتابداران به شکل فعال‌تری به کار خود را عرضه کنند تا مسئولان و مقامات عالی کشور نیز تصور کاملی از ظرفیت‌های این رشته پیدا کنند.

فدایی در پایان عنوان کرد: همکاری کتابخانه‌ها و دانشگاه‌ها برای شناخت هویت واقعی حوزه کتابداری می‌تواند بسیار تعیین کننده باشد و با این‌که در دوره جدید مدیریت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، حرکت‌های مثبتی در این زمینه دیده شده، اما برای رسیدن به وضعیت مطلوب راه درازی در پیش داریم.
 
کد مطلب : ۲۱۷۸۲۱
http://www.ibna.ir/vdciryarzt1azv2.cbct.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما