کاظم‌سادات اشکوری، شاعر و پژوهشگر معتقد است که نباید افرادی را که درباره اوضاع کشور و بهبود شرایط فرهنگی نظری نمی‌دهند، با هنرمندان و اهالی قلمی که جامعه را برای رسیدن به توسعه پایدار نقد می‌کنند، یکسان دانست.
کاظم‌سادات اشکوری
کاظم‌سادات اشکوری
اشکوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با اشاره به سخنان رئیس‌جمهوری درباره اجرایی شدن پیشنهاد نخبگان در امور اجرایی کشور عنوان کرد: معضل بزرگ کشور ما در هشت سال گذشته حذف نقد منصفانه و عالمانه روشنفکران بود. در این ایام نه تنها در عرصه کتاب که در مطبوعات نیز با ممیزی سخنان نخبگان مواجه بودیم. این در حالی است که حقایق باید از سوی کسانی که صلاحیت نقد جامعه را دارند، عنوان شود.

این شاعر  پیشکسوت افزود: زنده‌یاد رضا سیدحسینی حرف جالبی می‌زد؛ او می‌گفت ما جمعیتی سه هزار نفری‌ هستیم که خودمان کتاب می‌نویسیم و ترجمه می‌کنیم و می‌خوانیم. در حقیقت مخاطبان آثار روشنفکران خود روشنفکرانند و ممیزی آثار آنها کار درستی نیست، شاید هم کمی خنده‌دار و جالب به نظر برسد.

وی توضیح داد: اگر بخواهم به پیشنهاد رئیس جمهوری پاسخی دهم و  برای رونق کشور حرفی بزنم، به گمانم شخص رئیس جمهوری باید مقابل جریان حذف ایده‌ها و اندیشه نخبگان بایستد. همچنین لازم است ممیزی همان‌طور که در یک سال قبل عنوان شده از میان برداشته شود و اگر کتابی شاکی واقعی داشت، در آن صورت نویسنده و مترجم باید در دادگاه پاسخگو باشند.

اشکوری اضافه کرد: هر کشوری که آزادی بیان و اندیشه در آن با مشکل مواجه شود، هزار و یک مساله برایش پیش می‌آید و در مسیر پیشرفت گام برنخواهد داشت.

اشکوری،‌ شاعر و مترجم متولد اشکور از توابع گیلان و فارغ‌التحصیل جغرافیای انسانی و اقتصادی از دانشگاه تهران است. «شب‌ها»، «از دم صبح»، «با ماسه‌های ساحل»، «آن سوی چشم‌انداز»، «از برکه‌ها به آینه»، «رگبار آفتاب»، «ماهتاب اسفند» و «در کنار جاده پاییزی» از آثار اوست.

آخرین کتاب وی با عنوان « آقای صداقت! اگر جای شما بودم...» که کتابی هزل و طنزآمیز است سال گذشته از سوی انتشارات به‌نگار منتشر شد. 

گفت‌وگوها با احمد پوری، عبدالحسین فرزاد، علیرضا قزوه، علی باباچاهی، رضا اسماعیلی، منصور اوجی و اکبر اکسیر را در این زمینه بخوانید.
کد مطلب : ۲۰۷۷۴۴
http://www.ibna.ir/vdcbazb5arhbgzp.uiur.html
گزارشگر :
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما