مجموعه مقاله‌ای از مرجان فولادوند پیرامون مبحث «شاهنامه‌پژوهی» در دست تدوین است. مقالات این کتاب به تاثیر اسطوره‌ها بر زندگی انسان معاصر می‌پردازند.*
مرجان فولادوند
مرجان فولادوند

فولادوند در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت: مجموعه مقاله‌ای با عنوان «قصه برداشتن پهلوان مرده» را آماده انتشار می‌کنم. عنوان این مجموعه برگرفته از عنوان یکی از مقاله‌های کتاب است.

وی با تاکید بر ارایه شش مقاله در این مجموعه توضیح داد: اغلب پژوهش‌هایی که در ارتباط با داستان‌های شاهنامه صورت گرفته‌اند سبقه ادبی دارند اما در مقالات این مجموعه سعی کرده‌ام از منظر دیگری به داستان‌های شاهنامه نگاه کنم.

فولادوند درباره چگونگی بررسی داستان‌های شاهنامه در این اثر اظهار کرد: در این مقالات داستان‌های شاهنامه را از این منظر که اساطیر و داستان‌های اسطوره‌ای در زمان حاضر و در زندگی فعلی و جهان معاصر ما چه تاثیری می‌گذارند بررسی کرده‌ام.

وی افزود: همچنین به این مساله پرداخته‌ام که انسان معاصر چه تفسیری از داستان‌های اسطوره‌ای دارد؛ چراکه به‌طور حتم این داستان‌ها در هر دوره‌ای که خوانده می‌شوند برای خوانندگان آن دوران معنای ویژه‌ای دارند.

این پژوهشگر ادامه داد: به نظرم جای چنین پژوهشی در میان پژوهش‌های انجام شده خالی بود. این‌که ما انسان‌های قرن بیست و یکم چه نسبتی با این داستان‌ها داریم و تفسیر ما از آن‌ها چیست نکته مهمی است که نادیده گرفته شده است.

وی به پیوستگی مجموعه مقالات این اثر اشاره کرد و گفت: این مقالات پیش‌تر در نشریات منتشر نشده‌اند و تمامی آن‌ها را برای انتشار در این اثر تدوین کرده‌ام. همچنین این مقالات به نوعی از یک پیوستگی مضمونی و مفهومی برخوردار هستند و در نهایت دیدگاه ویژه‌ای را نمایان می‌کنند.

تدوین نهایی این مجموعه مقاله هنوز به پایان نرسیده و ناشر آن مشخص نشده است.

فولادوند در ادامه از بازآفرینی و انتشار داستان «آرش» خبر داد و گفت: برمبنای پژوهشی که در زمینه بازآفرینی داستان‌های اساطیری داشتم، بازآفرینی داستان «آرش» را که به نوعی یک دیگرخوانی از این داستان است به دست چاپ سپرده‌ام.

وی افزود: بن‌مایه داستان همان داستان کهن و اسطوره‌ای است اما نوع روایت آن تفاوت دارد. این اثر را نشر افق با عنوان «آرش» و نام فرعی «حکایت تیر انداختن مرد قصه‌گو/ دیگرخوانی قصه‌ آرش کمانگیر» چاپ می‌کند.

مرجان فولادوند فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه علامه طباطبایی است. پیش‌تر 9 عنوان کتاب در حوزه ادبیات کودک و بازنویسی و بازآفرینی داستان‌های کهن از او به چاپ رسیده است.

کد مطلب : ۱۱۴۶۰۱
http://www.ibna.ir/vdcawyn6649n6i1.k5k4.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما