اتحادیه ناشران لیتوانی نیز از دولت این کشور خواسته مالیات بر ارزش افزوده کتاب‌های چاپی و الکترونیک را کاهش دهد.
چالش مالیات‌ بر ارزش افزوده کتاب‌ها در لیتوانی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، ماه گذشته اتحادیه ناشران بریتانیا طی درخواستی رسمی از دولت این کشور خواست مالیات‌ بر ارزش افزوده کتاب‌های الکترونیک را از 20درصد به صفر کاهش دهد. این کاهش سال گذشته برای کتاب‌های چاپی صورت گرفته بود.
 
حالا به تبعیت از انگلیس اتحادیه ناشران لیتوانی نیز از دولت این کشور خواسته مالیات بر ارزش افزوده کتاب‌های چاپی و الکترونیک را کاهش دهد. طبق آمارها و داده‌های موجود در کشور لیتوانی میزان مالیات بر ارزش افزوده کتاب‌های الکترونیک و چاپی نرخ مشابه 23درصد را دارند درحالیکه بسیاری از کشورهای اروپایی چنین مالیات‌هایی را به حداقل رسانده‌اند.
 
اتحادیه ناشران لیتوانی در سال 1993 تاسیس شد که در حال حاضر 35 ناشر تحت نظارت این اتحادیه بیش از یک سوم کتاب‌های لیتوانی را منتشر می‌کنند. در نمایشگاه کتاب لندن در سال 2018 لیتوانی یکی از مهمانان افتخاری ائتلافی از بازارهای منطقه‌ای با همکاری استونی ایجاد کرد.
 
رناته پانکا مدیر اتحادیه ناشران لیتوانی می‌گوید تاثیر مالیات‌ بر ارزش افزوده در بازار کتاب لیتوانی در سال‌های گذشته چنان زیاد بوده که بسیاری از ناشران این کشور را ورشکسته کرده است و ما از دولت می‌خواهیم نرخ این مالیات را کاهش دهد.
 
وی گفت: بر اساس قوانین جدید اتحادیه اروپا مبنی بر کاهش مالیات‌های چاپ کتاب در کشورهای عضو، کشور لیتوانی نیز باید از این قوانین تبعیت کند. موضوع کاهش مالیات ارزش افزوده از سال 2008 تا کنون مطرح بوده ولی کمترین تلاشی از سوی دولت صورت گرفته است.
 
وی افزود: مالیات بر ارزش افزوده کتاب‌های در لیتوانی بالاترین نرخ در میان کشورهای اروپایی دارد. در حال حاضر بعد از لیتوانی کشورهای دانمارک و بلغارستان قرار دارند که میزان مالیات آنها بر کتاب‌های چاپی و الکترونیک 12درصد است.
کد مطلب : ۲۷۹۷۵۹
http://www.ibna.ir/vdcgny9xyak9uu4.rpra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما