کتابخانه بیش از 3هزار کتابدار و متخصص در آن کار می‌کنند ولی در ماه‌های گذشته بسیاری از قفسه‌های کتابخانه خالی از کتاب است.
طبقات خالی کتابخانه عمومی شهر نیویورک
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک تایمز، کتابخانه عمومی شهر نیویورک با داشتن بیش از 15 میلیون نسخه کتاب از جمله بزرگترین کتابخانه‌ها در جهان است که این روزها با مشکل عجیبی روبرو شده است. این کتابخانه در منطقه منهتن در سال ۱۸۹۵ میلادی تاسیس شد و در سال 1911 به روی عموم بازر شد. کتابخانه بیش از 3هزار کتابدار و متخصص در آن کار می‌کنند ولی در ماه‌های گذشته بسیاری از قفسه‌های کتابخانه خالی از کتاب است.
 
قفسه‌های طبقه مرکزی و بسیاری از طبقات کتابخانه خالی از کتاب است چون مقامات کتابخانه به این نتیجه رسیده‌اند که ساختمان کتابخانه قدیمی شده و برای نگهداری کتاب‌های ارزشمند آن مناسب نیست. چند وقتی است که کتاب‌ها به مرکزی در نیوجرسی منتقل شده ولی هنوز پروژه بازسازی قفسه‌ها حتی شروع نشده است.
 
از رمان‌های قدیمی تا کتاب‌های شکسپیر و دست نوشته‌های تاریخی جزء آثار فاخر این کتابخانه هستند و به گفته مسئولان در حال حاضر از قفسه‌های قدیمی جمع‌آوری شده و در محل دیگری نگهداری می‌شوند. مسئولان کتابخانه می‌‌گویند هفت طبقه از کتابخانه دارای شرایط نامناسب جوی و رطوبت هستند و این شرایط موجب نابودی اسناد و کتابهای ارزشمند می‌شود.
 
در سال 2013 مسئولان کتابخانه نیویورک پروژه‌ای برای بازسازی قفسه‌ها آغاز کردند که تا کنون به سرانجام نرسیده و از آن سال تا کنون هنوز قفسه‌ها خالی از کتاب هستند. مسئولان می‌گویند ساخت قفسه‌های مدرن‌تر نزدیک به 200 میلیون دلار هزینه دارد که فعلاً تامین چنین هزینه‌ای مقدور نشده است.
 
یک سال قبل از این تاریخ مقامات کتابخانه از پروژه 300 میلیونی دیجیتالی کردن اسناد و کتاب‌های با ارزش خبر داده بودند. هم اکنون کتابخانه عمومی نیویورک حدود 11 میلیون کتاب و 40 میلیون سند، تصویر در معرض نمایش عموم قرار داده است ولی هنوز هفت طبقه از کتابخانه هیچ کتابی ندارد.
کد مطلب : ۲۷۷۰۴۶
http://www.ibna.ir/vdcdo50x9yt05z6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما