این کتاب که به زبان اسپانیایی توسط جوزف دلاوگا نوشته شده است، اغتشاش اغتشاشات نام دارد که به صورت ابتدایی اصول اساسی بازار بورس را توضیح داده است.
اولین کتاب چاپ شده درباره بازار بورس حراج شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از سی ان بی سی، اولین کتابی که درباره بازار بورس نوشته است مربوط به دوره رنسانس است و برای اولین بار در سال 1688 میلادی منتشر شده است. حراجی مشهور ساوتبی لندن این کتاب را حراج کرده است و انتظار می‌رود بین 200 تا 300 هزار دلار فروخته شود.
 
این کتاب که به زبان اسپانیایی توسط جوزف دلاوگا نوشته شده است، اغتشاش اغتشاشات نام دارد که به صورت ابتدایی اصول اساسی بازار بورس را توضیح داده است.
 
متن کتاب به صورت گفت‌وگویی بین چند نفر است که از جمله آن‌ها می‌‌توان به یک فیلسوف، بازرگان و سهام‌دار اشاره کرد که درباره بازار بورس آمستردام آن زمان بحث می‌کنند. بر اساس اسناد تاریخی شهر آمستردام اولین بازار بورس جهان را تاسیس کرد.
 
در گفت‌وگوی شخصیت‌های اصلی کتاب مباحث اساسی درباره پایه‌های اصلی بازار بورس بحث می‌شود که امروزه بسیار در بازارهای بورس مدرن آشناست. توصیه‌های اقتصادی این کتاب در بازارهای زمان معاصر به صورت روزمره دیده می‌شود. به طور مثال هیچ وقت از سقوط بورس یا سهام غمگین نشوید چون بازار هیچ وقت برای موفقیت شما غمگین نمی‌شود.
 
نویسنده کتاب در کشور اسپانیا متولد شده ولی اکثر دوران زندگی خود را در شهر آمستردام سپری کرد. وی در مقدمه کتاب آورده است که خودش اقتصاددان یا سهام‌‌دار نبوده و این کتاب را تنها برای تفریح و لذتش از علم اقتصاد نوشته است.
 
حراجی ساوتبی می‌گوید از این کتاب تنها 10 نسخه چاپ شده است که کتاب مذکور اولین نسخه چاپ شده است. این حراجی در اعلامیه‌ای عجیب می‌گوید کسانی که 300هزار دلار پول ندارند این کتاب را بخرند می‌توانند نسخه سال 2006 این کتاب را به قیمت 28دلار در سایت آمازون خریداری کنند.
کد مطلب : ۲۶۸۷۵۶
http://www.ibna.ir/vdcbswb50rhb0zp.uiur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما