نسخه یونانی نوشته‌های مسیحیان متعلق به کتاب آخرالزمان اول یعقوب در آرشیو دانشگاه آکسفورد در بریتانیا کشف شد.
​متن گمشده انجیل ممنوعه در دانشگاه آکسفورد پیدا شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌پست، مشخص نیست که رهبران کلیسا چطور انبوه نوشته‌های مسیحی را در طول زمان به کتاب‌هایی تقلیل دادند که حالا «عهد جدید» یا همان انجیل نام دارد. زمانی که امپراتور کنستانتین به اسقف‌هایش دستور کنترل مذهب روبه‌رشد مسیحیت را داد، دو کتاب آخرالزمان یعقوب پذیرفته نشدند.

آتاناسیوس، اسقف اسکندریه، کتاب‌های مورد تائید عهد جدید را در میان بحث و جدل‌ و هیاهوی فراوان در سال ۳۶۷ میلادی به جهان عرضه کرد. او معتقد بود برگزیده خدا و قابل اعتماد است و هیچکس نمی‌تواند چیزی به کتاب مقدس بیافزاید یا چیزی را از آن حذف کند. اما مکاشفه یعقوب در میان متون تائید شده نبود. به هر دلیل- تردید در صحت آن، شواهد بحث‌برانگیز یا حقایق ناخوشایند- کتاب غیرقانونی اعلام شد. اما حالا یک نسخه یونانی اصل از این نوشته‌ها پیدا شده است.

تکه‌های این کتاب ممنوعه منتسب به یعقوب، مدت‌ها این طرف و آن طرف در گردش بودند. بخشی از آن در دسامبر ۱۹۴۵ میلادی در کوزه‌ای در نجع حمادی مصر پیدا شد. کوزه‌ای حاوی ۱۲ طومار و انجیل‌ مربوط به قرن سوم و چهارم میلادی که برخی اعتقاد داشتند به‌عمد خاک شده‌اند، تا از آنها در برابر نابودی محافظت شود. سرانجام این متون باستانی از طرف کلیسای کاتولیک جدید امپراتور ممنوع اعلام شد.

اکثر طومارهای باقی‌مانده به زبان اولیه مسیحیان گنوستیک مستقر در مصر نوشته شده است. یک ترکیب غیرمعمول از زبان یونانی و مصری به نام زبان قبطی. و به زبان قبطی بودن یعنی بهترین ترجمه از یونانی اصل. تنها تعداد انگشت‌شماری از متن‌های موجود در نجع حمادی به یونانی اصل نوشته شده‌اند.

حالا محققانِ کتاب مقدس در دانشگاه تگزاس، در آرشیو انجمن اکتشاف مصر در دانشگاه آکسفورد نوشته‌هایی پیدا کرده‌اند که متعلق به بخشی از کتاب آخرالزمان اول یعقوب است.به نظر می‌رسد پاپیروسی که رویش نوشته شده، متعلق به قرن پنجم یا ششم میلادی است اما نوشته‌ها احتمالا یک نسخه از متون بسیار قدیمی‌تر هستند.
 
کد مطلب : ۲۵۵۱۰۷
http://www.ibna.ir/vdchvmniq23nmzd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Romania
با سلام
لطفاً منبع خبر را ذکر نمایید
با تشکر