فهرست نهایی جایزه ادبی کتاب‌های جنایی اسکاتلند اعلام شد و در آن نام دو نویسنده مطرح این گونه ادبی در میان چهار نامزد این جایزه یک هزار پوندی به چشم می‌خورد.
فهرست نهایی نامزدهای جایزه کتاب‌های جنایی اسکاتلند اعلام شد
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از «گاردین»، جایزه یک هزار پوندی «مک‌ایلوانی» که هر ساله به بهترین کتاب‌های جنایی اسکاتلند تعلق می‌گیرد و در تجلیل از «ویلیام مک‌ایلوانی»، نویسنده و خالق مجموعه رمان‌های بازرس «جک لیدلاو» ایجاد شده است، فهرست نهایی برگزیدگان خود را اعلام کرد.
 
هیات داوران این جایزه ادبی به ریاست «مگنوس لینکلیتر»، روزنامه‌نگار گفته‌اند که رمان‌های منتخب امسال نشان دهنده «تنوع و قدرت قلم در نگارش آثار جنایی در اسکاتلند» است.
 
در این فهرست چهار نفره هم‌جنین نام دو نویسنده بزرگ نیز به چشم می‌خورد؛ نام «وال مک‌درمید»، نویسنده مطرح اسکاتلندی با رمان «باریکه سکوت» در این فهرست به چشم می‌خورد. از دیگر نام‌ها مطرح این فهرست می‌توان به «کریس بروکمایر» با کتاب «بیوه سیاه» (Black Widow) اشاره کرد. هر دو این رمان‌ها درباره اینترنت و مزاحمت‌های سایبری است. هیات داوران درباره کتاب «بروکمایر» گفته‌اند که این اثر «مانند تماشای مسابقات شیرجه المپیک است – درست زمانی که فکر می‌کنید داستان گره دیگری ندارد، شاهد چرخشی عالی در پی‌رنگ خواهید بود.»
 
از دیگر آثار این فهرست «زهر دوست‌داشتنی» (Beloved Poison) نوشته «ای‌اس تامسون» است که داستان کشف 6 تابوت کوچک در بیمارستان مخروبه متعلق به دهه 1850 میلادی را حکایت می‌کند. داوران گفته‌اند که این رمان «پر است از جزئیات شگفت‌انگیزی درباره پزشکی دوران ویکتورین انگلستان به همراه فضای غنی گوتیک».
 
«پرش» (The Jump) نوشته «داگ جانستونز» از دیگر رمان‌های منتخب جایزه رمان جنایی سال اسکاتلند است؛ این اثر حکایت‌گر قصه مادری است که با خودکشی پسر خود مواجه شده است. نظر داوران بر این است که داستان «حکایت روانشناختی محکمی است با روایتی قدرتمند و جذاب.»
 
برنده نهایی جایزه ادبی «مک‌ایلوانی» در روز 9 سپتامبر، روز جشنواره بین‌المللی نوشتارهای جنایی اسکاتلند معرفی خواهد شد.
 
The 2016 McIlvanney prize shortlist
Black Widow by Chris Brookmyre
The Jump by Doug Johnstone
Splinter the Silence by Val McDermid
Beloved Poison by ES Thomson
کد مطلب : ۲۴۰۰۵۱
http://www.ibna.ir/vdcjiye8vuqexyz.fsfu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما