گفت‌وگو با شایستگان تقدیر سی‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال/ 2

شرح دگرگونی مبانی سلولی مولکولی با فعالیت‌های ورزشی

عباسعلی گائینی، گفت: کتاب «تنظیم مولکولی و سلولی سازگاری با فعالیت ورزشی» یکی از اثربخش‌ترین کتاب‌های موجود در حوزه علوم ورزشی است که دیدگاه‌های جدیدی در این حوزه ارائه می‌کند.
شرح دگرگونی مبانی سلولی مولکولی با فعالیت‌های ورزشی
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «تنظیم مولکولی و سلولی سازگاری با فعالیت ورزشی» تألیف کلود بوچارد با ترجمه عباسعلی گائینی، جواد طلوعی آذر و محمد همتی نفر در گروه تربیت بدنی سی‌وهشتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان اثر شایسته تقدیر معرفی شد. این کتاب در سال 98 در 398 صفحه از سوی انتشارات سمت به چاپ رسیده است.
 
عباسعلی گائینی؛ استاد گروه فیزیولوژی ورزشی دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران به‌عنوان مترجم و ویراستار علمی این کتاب در گفت‌وگو با ایبنا، بیان کرد: دانش علوم ورزشی در سه چهار دهه اخیر، دگرگونی اساسی داشته و مفاهیم از کل به جزء و از جزء به جزئی‌تر ورود کرده است. یکی از ویژگی‌های کتاب حاضر این است که به مبانی سلولی مولکولی که براساس فعالیت‌های ورزشی دچار دگرگونی می‌شوند، می‌پردازد.
 
وی با اشاره به همکاری حدود 60 نفر در تدوین کتاب «تنظیم مولکولی و سلولی سازگاری با فعالیت ورزشی»، افزود: دانشمند بزرگ «کلود بوچارد» یکی از ژنتیک‌شناسان سرشناس دنیاست که کتاب را ویرایش کرده و به همین دلیل این کتاب به همه نیازهای اساسی دانشجویان برای آشنایی با جزئیات دگرگونی سلولی مولکولی با فعالیت ورزشی به‌خوبی ورود کرده و دیدگاه‌های جدیدی در این حوزه ارائه کرده است.
 
این استاد دانشگاه تهران تأکید کرد: این کتاب از دیدگاه من، یکی از اثربخش‌ترین کتاب‌های موجود در حوزه علوم ورزشی است که امیدوارم دانشجویان و معلمان بتوانند به‌خوبی از آن بهره‌برداری کنند.


گائینی با بیان اینکه این اثر در 21 فصل تدوین شده، ادامه داد: محتوای این کتاب را مانند یک دوک تلقی می‌کنم که فصل نخست ورودی آن بوده و دریچه بسیار روشنی را به روی ما می‌گشاید و آنگاه با بقیه بخش‌های کتاب که بخش حجیم دوک هستند، آشنا می‌شویم. اگر دریچه ورودی روشن نباشد، ورود به لایه حجیم دشوار است. به‌نظرم بوچارد این دریچه را به زیبایی، معبری برای ورود به سایر فصل‌ها کرده است.
 
این نویسنده و مترجم، گفت: در پایان که فصل 21 است، از همه محتویات بخش حجیم دوک، یک جمع‌‌بندی عالی انجام شده که در آن این نکته را گوشزد می‌کند: «فعالیت ورزشی به منزله قرصی جادویی برای همه بیماری‌های مزمن است.» به‌واقع هم اینگونه است، به این معنا که اگر انسان‌ها به همان اندازه‌ای که برای تغذیه وقت و توجه می‌گذارند، برای فعالیت ورزشی هم وقت بگذارند، دچار بیماری‌های مزمن مثل دیابت نوع 2،‌ چاقی، قلبی-عروقی و سایر بیماری‌های متابولیکی که رواج گسترده‌ای میان مردم دارد، نمی‌شوند. اگر هم گرفتار این بیماری‌ها شوند، فعالیت ورزشی به ‌منزله  یک قرص نجات‌بخش است که از پیامدهای منفی این بیماری‌ها مردم را نجات داده و امید به زندگی را مجدد در آن‌ها زنده می‌کند.
کد مطلب : ۳۰۳۳۱۰
http://www.ibna.ir/vdchzxnxv23nvxd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

نمایشگاه مجازی کتاب
پرونده شهید سلیمانی