وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایبنا گفت:

نویسندگان صرفا به شهیدان فرازمینی نپردازند

سیدعباس صالحی می‌گوید: نویسندگان حوزه دفاع مقدس صرفا به شهیدانی که خیلی فرازمینی یا اسطوره‌ای هستند، نپردازند، به شهیدان و جانبازان عادی‌تری که فرصت و امکان برقراری ارتباط بیشتری با آن‌ها وجود دارد، نیز بپردازند.
نویسندگان صرفا به شهیدان فرازمینی نپردازند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه ملی دست‌آوردهای دفاع مقدس و مقاومت، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، درباره آثاری که در حوزه ادبیات جنگ و دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان نوشته شده، گفت: در بین کتاب‌هایی که تا به‌حال در حوزه دفاع مقدس برای کودکان و نوجوانان نوشته شده کارهای خوبی داریم اما باید بیشتر اتفاق بیفتد و آثار جذاب بیشتری نوشته شود.
 
سیدعباس صالحی درباره آنچه که می‌تواند به بیشتر دیده شدن و خوانده شدن کتاب‌های این حوزه کمک کند، توضیح داد: در تولید این آثار دو بخش محتوا و فرم و قالب اهمیت زیادی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. در حوزه محتوا، سوژه‌هایی که انتخاب می‌شوند و خاطره‌ها و نکاتی که در این آثار مطرح می‌شوند، باید حاوی نکته‌هایی باشند که برای نسل جدید جذاب باشد و فاصله زیادی با دنیا و فضای ذهنی‌شان نداشته باشد.
 
نویسندگان صرفا به شهیدان فرازمینی نپردازند
وی در ادامه بیان کرد: دراین راستا موضوعی که باید مورد توجه نویسندگان این حوزه قرار گیرد این است که صرفا به شهیدانی که خیلی فرازمینی یا اسطوره‌ای هستند، نپردازند. به شهیدانی که عادی‌تر هستند و جانبازان عادی‌تر هم که فرصت و امکان برقراری ارتباط بیشتری با آن‌ها وجود دارد، نیز بپردازند.
 
صالحی افزود: اگر هم نویسنده‌ای در کتابش به جانبازان و شهیدان فرازمینی می‌پردازد بهتر است به گونه‌ای باشد که زندگی‌های عادی‌تر آن‌ها به تصویر کشیده و روایت شود تا فرصت‌ برقراری ارتباط بین کودکان و نوجوانان با مفاهیم مطرح شده، بیشتر فراهم شود.
 
نسل کودک و نوجوان امروز را به عنوان نسل‌ دیجیتالی می‌شناسیم
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به حوزه فرم و قالب اشاره کرد و گفت: در این حوزه هم هم با توجه به اینکه امروزه نسل کودک و نوجوانمان را به عنوان نسل‌ دیجیتالی می‌شناسیم، هرقدر قالب‌های آثار دفاع مقدسی به‌گونه‌ای باشد که با زبان جدید این نسل ارتباط بیشتر و بهتری برقرارکنند، برایشان جذاب‌تر است و بهتر دیده و خواند می‌شود.
 
توجه به فرم و قالب چندرسانه‌ای در تولید آثار دفاع مقدسی 
وی افزود: در این راستا در فرم و قالب آثار دفاع مقدسی توجه به مواردی ازجمله کوتاهی و گویایی، چندرسانه‌ای بودن و مواردی از این دست کمک می‌کند تا آن قالب در انتقال مفاهیم دفاع مقدس به کودکان و نوجوانان و جذب آن‌ها به آثار دفاع مقدسی موثرتر باشد.
 
صالحی در ادامه به برگزاری نمایشگاه ملی دست‌آوردهای دفاع مقدس و مقاومت، اشاره کرد و گفت: نمایشگاه‌هایی از این دست فرصتی ایجاد می‌کند تا انسان بتواند فعالیت‌هایی که در این حوزه انجام شده را به‌صورت تجمیع شده ببیند و با مجموعه‌های مختلفی که در فضای دفاع مقدس نقش داشته‌اند و می‌توانند برای دهه پنجم انقلاب اسلامی نقش‌های بیشتری ایفا کنند، بیشتر آشنا شود.

در ایام دفاع مقدس باید کارهای بیشتری انجام شود
این مقام مسئول، درباره فعالیت‌های انجام شده در حوزه دفاع مقدس توضیح داد: وقتی این کارها کنار هم قرار می‌گیرد زمینه لازم را فراهم می‌کند که ببینیم تکاپو و تلاش ما در کجاها سرعت لازم را داشته و در کجا باید تکاپو و تلاش بیشتری داشته باشیم.
 
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کارهایی که تا به‌حال صورت گرفته کم نیست اما نسبت به میزان تلاش‌های صورت گرفته کارها آنقدر زیاد نسیت و باید نسبت به حجم تلاش و فعالیتی که در ایام دفاع مقدس این حوزه‌ها شده کارهای بیشتری انجام شود.
 
گزارشگر
ملیسا معمار
کد مطلب : ۲۹۶۵۷۷
http://www.ibna.ir/vdcd590x5yt0nk6.2a2y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قاب انقلاب
نمایشگاه مجازی کتاب