رییس اتحادیه صحافان تهران گفت: گرانی مواد اولیه در کنار رکود حاکم بر فعالیت صحافان شرایط کار را برای هم‌صنفی‌ها سخت کرده و برخی مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند.
شرایط سخت کارگاه‌های صحافی را مجبور به تعدیل نیرو کرد
جلیل غفاری‌رهبر رییس اتحادیه صحافان در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به فعالیت صحافان در دوران شیوع کرونا عنوان کرد: همکاران ما این روزها درگیر مشکلاتی مانند کم‌کاری و بیکاری هستند و همین موضوعات موجب فشارهای اقتصادی بر آن‌ها و کارگاه‌هایشان شده است.
 
وی افزود: در‌حالی‌که روزهای پایانی سال همه ما به نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دلخوش کرده بودیم، اما به دلیل شیوع بیماری کرونا این امید بر باد رفت و چراغ صحافی‌های زیادی خاموش ماند.
 
غفاری‌رهبر با بیان اینکه وقتی با هر کدام از همکاران صحبت می‌کنیم نسبت به ادامه فعالیتشان نگران هستند، گفت: علاوه بر رکود جاری در صنعت چاپ و نشر؛ به خصوص صحافی‌ها، قیمت مواد اولیه هم رشد زیادی داشته است و این رشد در بخش چسب، کاغذ و مقوا به عنوان پرکاربردترین مواد صحاف‌ها بیشتر بوده است.
 
وی یادآور شد:‌ در کنار همه این‌ها هزینه‌های جانبی یک کارگاه صحافی را هم باید محاسبه کنیم؛ حقوقی که کارفرما به کارگر می‌دهد در کنار حق بیمه‌ و هزینه آب و برق و گازی که پرداخت می‌کند همه با هم موجب شده صحاف بگوید که باز نگه داشتن صحافی اکنون صرفه اقتصادی ندارد.
 
غفاری‌رهبر با اشاره به پایین بودن حقوق کارگران نیز گفت: به‌دلیل کم‌کاری و رکود فعالیت‌ها صاحبان کارگاه‌ها نمی‌توانند اضافه‌کار یا پاداش به کارگران خود بدهند و آن‌ها پایه حقوق دریافت می‌کنند که می‌گویند اصلا به‌صرفه نیست و همه این موضوعات شرایط کار را سخت‌ کرده است.
 
وی تاکید کرد: البته در این وضعیت برخی از همکاران مقاومت و برخی از جیب هزینه می‌کنند ولی تعدادی نیز برخی مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند و ممکن است در صورت استمرار این وضعیت کارگاه‌هایشان را نیز موقتا تعطیل کنند؛ زیرا هم کار نیست و هم گرانی و بی‌ثباتی در بازار حاکم است.
 
کد مطلب : ۲۹۱۵۵۶
http://www.ibna.ir/vdcftyd0vw6d1ta.igiw.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما