برادرزاده زنده‌یاد محمود علمی به تصحیح دیوان شعرای مختلف توسط وی با نام مستعار م.درویش اشاره کرد و گفت به‌زودی دیوان اشعار عمویش منتشر خواهد شد.
محمود علمی با نام مستعار «م.درویش» دیوان شعرا را تصحیح می‌کرد/ اشعار علمی منتشر می‌شود
علیرضا علمی مدیر انتشارات بدرقه جاویدان و برادرزاده زنده‌یاد محمود علمی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با اشاره به زندگی عموی خود گفت: وی بزرگترین فرزند زنده‌یاد محمدحسن علمی بود که بعد از پدر، مدیریت انتشارات جاویدان را بر عهده داشت. وی متولد سال ۱۳۰۴ بود و با کمال تاسف چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ درگذشت.
 
وی با اشاره به فعالیت‌های حرفه‌ای زنده‌یاد علمی عنوان کرد: وی علاوه بر چاپ و نشر کتاب‌های بسیار، قلم به‌دست بود و تصحیح دیوان شعرای مختلف را در کارنامه فعالیت‌های حرفه‌ای خود داشت.
 
علمی با اشاره به برخی از این اقدامات توضیح داد: تصحیح دیوان شعرا و پاورقی نوشتن برای این دیوان‌ها با نام مستعار «م. درویش» از جمله اقدامات وی به شمار می‌آید. تا دهه ۷۰ که شابک برای کتاب‌ها اجباری شد، وی این دیوان‌ها را با نام مستعار چاپ می‌کرد اما پس از آن مجبور شد عنوان محمود علمی را هم جلوی این اسم قرار دهد.
 
وی تاکید کرد: زنده‌یاد محمود علمی دانش‌آموخته مدرسه دارالفنون بود و هم‌دوره‌ای‌هایش بعد از اینکه متوجه شدند م.درویش نام مستعار او است، بسیار متعجب شدند.
 
علیرضا علمی با اشاره به برخی از دیوان‌هایی که توسط زنده‌یاد محمود علمی تصحیح شده‌اند، گفت: دیوان شاه‌نعمت‌الله ولی، دیوان وحشی بافقی و دیوان عطار برخی از این آثار هستند که آن مرحوم برخی از آن‌ها را حتی تا سه بار تصحیح کرد.
 
وی با بیان اینکه اطلاعات جامع تاریخی نیز یکی دیگر از ویژگی‌های زنده‌یاد محمود علمی بوده است، عنوان کرد: کتاب «تاریخ ایران» نوشته میرزاحسن‌خان پیرنیا تا قاجاریه نوشته شده بود اما زنده‌یادعلمی دوره پهلوی و انقلاب اسلامی را نیز به این کتاب اضافه کرد. این بخش کتاب نیز مصور است و به فراخور نوشته، عکس قرار داده شده است.
 
علمی همچنین سرودن شعر را از دیگر فعالیت‌های زنده‌یاد محمود علمی معرفی کرد و یادآور شد: وی یک دیوان شعر دارد که تاکنون هیچ یک از اشعار آن چاپ نشده است و قصد دارم بعد از اتمام مراسم وی، کارهای چاپ آن انجام دهم تا اشعار ناب او که گه‌گاه دیده بودم، در معرض دید علاقه‌مندان قرار گیرد. 
کد مطلب : ۲۹۱۵۱۲
http://www.ibna.ir/vdchzznii23nwmd.tft2.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما